Gıda ambalajlarında migrasyon
Migration from food packaging materials
- Tez No: 268624
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Birçok çeşidi ve buna bağlı olarak farklı fonksiyonları bulunan gıda ambalajlarının asıl fonksiyonu, üretimden sonra gıda maddelerinin güvenli bir şekilde tüketiciye sunulmasını sağlamaktır. Ancak ambalaj içerisinde bulunan gıda maddesi, ambalajı açılıncaya kadar geçen sürede ambalaj ile etkileşim halindedir. Bu bağlamda, ambalaj materyallerinin yapısında yer alan organik veya inorganik maddeler bu süre içerisinde gıda maddesine geçebilmektedir. Migrasyon olarak ifade edilen bu olay insan sağlığı açısından son derece önemli olup, yoğun araştırmaların yapıldığı bir konudur. Bu çalışmada gıda ambalaj materyalleri tanıtılmış, migrasyon olayı incelenmiş ve son yıllarda migrasyon üzerine yapılmış çalışmalar ele alınarak, ülkemizin ve diğer ülkelerin gıda kanunlarında migrasyon konusu araştırılmış ve migrasyon sonuçlarının sağlık üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As many different varieties and related functions of food packagings, the main function of them is to provide a secure way of food products after the production for consumers. However the food product is in interact with the packaging material till it is opened. In this context the organic and inorganic substances inside the structure of packaging materials may migrate into food during this period. This event is expressed as migration and it is extremely important in terms of human health which is a topic of intense research has been done. In this study the food packaging materials were introduced, migration event was evaluated, and studies in recent years about migration was investigated. In addition migration topic has been looked for in terms of food laws, and also effects of migration results to human health have been researched.