Tekirdağ'da süne, Eurygaster integriceps Put. (Heteroptera, Scutelleridae)' in kışlak ve tarla populasyon yoğunlukları arasındaki ilişkiler
Relationships between hibernating and field population densities of the sunn pest, Eurygaster integriceps Put. (Heteroptera, Scutelleridae) in Tekirdağ
  1. Tez No: 268627
  2. Yazar: MEMET HANİFİ TÜRKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Süne, Trakya bölgesinde buğdayın en önemli zararlıları arasındadır. Süne mücadelesi için, insektisit uygulamasının gerekip gerekmediğini belirlemek için yıl boyunca zararlı popülasyonları takip edilir. Bu çalışmanın amacı, sünenin kışlak alanlarındaki ergin yoğunluğu ile kışlamış ergin ve nimf popülasyon yoğunlukları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Böylece kışlayan ve tarlaya gelen ergin sayıları ile Süne popülasyonları ve ilaçlanacak alanların önceden tahmin edilip edilemeyeceği ortaya konacaktır.2007-2008 yıllarında yürütülen çalışmada, kışlak alanı Işıklar dağlarındaki ergin sayıları saptanmış, ve kışlamış ergin, parazitlenmiş yumurta ve nimfler kışlağa yakın Mahramlı ve kışlağa uzak Gündüzlü buğday tarlalarında sayılmıştır. Kışlak alanlarındaki ilkbahar ve sonbahar sayımları arasında istatistiksel açıdan önemli pozitif bir korelasyon saptanmıştır. Kışlaktaki ergin sayısı ile Mahramlı' daki kışlamış ergin sayısı arasında önemli ve olumlu ilişki bulunurken, Gündüzlü' de olumlu ancak önemsiz ilişki bulunmuştur. Hem Mahramlı hem de Gündüzlü' de kışlamış ergin sayısı ve parazitlenme oranı ile nimf yoğunluğu arasında sırasıyla, olumlu ve olumsuz ilişkiler bulunmuştur. Sonuç olarak, kışlak alanlarındaki Süne sayısı tarladaki Süne sayısını etkilemekte, ancak bu etki süne popülasyonunu önceden tahmin etmek için yeterli olmamaktadır. Bununla birlikte, tarlada kışlamış ergin yoğunluğu yumurta parazitlenme oranı ile birlikte nimf popülasyonunu belirleyici bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The sunn pest is among the most important insect pests of wheat in the Thrace Region. For sunn pest control, pest populations are monitored annually to determine whether it is necessary to spray insecticides. The aim of our study was to determine the relationship between adult densities in the hibernating areas and the density of overwintered adult-nymph populations of the sunn pest. Thus, it will be appeared whether sunn pest populations and spraying areas will be predicted by the number of overwintering adults and field-coming adults or not.In the study at 2007-2008 years, it was quantified the adult densities in hibernating area, Işıklar mountains in the fall and spring; and overwintered adult, egg parasitism rates and nymph densities were counted in wheat fields of Mahramlı, near the hibernating area and Gündüzlü, away the hibernating area. It was assessed that there was a significant possitive correlation the fall and spring counts of adult in hibernating areas. While the number of adults in hibernating area was significantly positive correlated with the number of overwintered adults in Mahramlı, it was not significant correlation in Gündüzlü. The number of overwintered adults per square meter and the percent of egg parasitism rates were positively and negatively correlated with nymph densities in both Mahramlı and Gündüzlü, respectively. As a result, the number of ovewintering adults affect the adults in the fields, but the effect was not sufficient to prediction the sunn pest population. However, overwintered adult densities with egg parasitism rate have expressive effect on nymph population in the field.