Tekirdağ ve çevresinde Eurygaster Lap.(Heteroptera:(Scutelleridae) türleri, tanınmaları, yayılışları ve bunlardan Eurygaster integriceps Put in biyolojisi ve doğal düşmanları üzerinde araştırmalar
Researches on the diagnosis and distribution of Eurygaster Lap. Species and the biology and natural enemies of Eurygaster integriceps Put.(Heteroptera:scutelleridae) in Tekirdağ and surroundings
  1. Tez No: 18773
  2. Yazar: MÜJGAN KIVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ÖNCÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
94 ÖZET 1987-1991 yılları arasında Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerinde yürütülen bu çalışma ile, Eurygaster integriceps Put., E.austriaca Schrk. ve E.maura L. (Heteroptera:Scutelleridae)'nin yayılış ve yoğunlukları saptanmıştır. Yaygın olarak bulunan E.integriceps'in Tekirdağ'da biyolojisi, davranışları ve doğal düşmanları üzerinde durulmuştur. E.integriecps. Tekirdağ'da dağlarda, meşelik alanlarda dökülen yapraklar ve Cistus sp. olarak teşhis edilen çalı formunda bitkilerin altında kışı geçirir. Kışlak alanlarının rakımları ise Güneydoğu Anadolu'dan farklı olup, genellikle 150 ile 300 m'ler arasındadır. 1990 yılında sıcaklığın 14°C'a yükseldiği 13 Mart günü başlayan inişler 5 Nisan'da tamamlanmıştır. 1991 yılında ise sıcaklığın 16°C'a çıktığı 22 Mart-22 Nisan arasında kışlaklardan inişler son bulmuştur. Kışlaklardan inen erginler tarlalarda hemen beslenmeye ve çiftleşmeye başlamışlardır. Deneme alanındaki biyoloji kafeslerinde ilk çiftleşmeden 7-14 gün sonra dişiler yumurta bırakmaya başlamışlardır. 1990'da bir dişi ortalama 131.6 (11-297) yumurta, 1991'de ise 102.4 (10-287) yumurta bırakmıştır. 1990'da mayıs ayında 13-15°C'ın kaydedildiği günlerde yumurtaların 16-17 günlük kuluçka döneminden sonra açıldığı, sonraki yıl ise 16-17°C'ın kaydedildiği mayıs ayı içinde bu sürenin 19-20 gün olurken, haziran içinde 21.8°C olduğu günlerde ise 9 güne indiği saptanmıştır. Yumurtaların açılma oranları % 60 ile 82 arasındadır. Yumurtadan çıkan nimiler iklim koşullarına göre 34.5 ile 49.5 günde ergin olmuş, ancak özellikle ilk dönemlerde olmak üzere % 94-96'sı ölmüştür. Kışlamış erginlerde ise ömür dişilerde 60-45 gün, erkeklerde 57-33 güa olmuştur. Yeni döl erginleri 1990'da haziran' in ikinci yarısından sonra, 199i'de ildim koşulları nedeniyle temmuz'un ilk yarısında görülmüştür. Yeterince besin alan erginler, sıcaklığın 22- 24°C'a ulaşmasıyla haziran sonu-temmuz sonu kışlaklara göçerek diyapoza girmişlerdir. Tekirdağ'da E, integriceps'in 4 yumurta parazitoitinin bulundu ğu (Trissolsus semistriarus İNees). T. bas alış (Woll.), T.coaspes (Nixon) (Hymenoptera: SceliorıidaeJ ve Ooencyrtus telenomicida Vas.95 (Hymenoptera: Encyrtidaej). bunlardan T. semistriatus'un en yaygın tür olduğu saptanmıştır. Yumurta parazitoitlerinin 1990 ve 1991 yıllannda % 50-100 oranında parazitlerime oranıyla etkin bir şekilde süne populasyonunu kontrol ettiği görülmüştür. Yumurta parazitoitleri kadar etkinlik göstermemekle beraber, 4 ergin parazitoiti dipter (Ectophasia oblong a R.D., Heliozeta helluo F.. Phasia subcoleoptrata L., Elomiya lateralis Meig.(Diptera: Tachinidae}) ve bir fungal hastalık etmeninin (Beauveria bassiana (Bals.) [Deuteromyeetes)) de bulunduğu saptanmıştır. Çalışına periyodu sırasında herhangi bir predator türe rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Tekirdağ, Edirne, Kırklareli provinces between 1987-1991. İL was determined distributions and density of Eurygaster integriceps Put.. E.austriaca Schrk. and E. m aura L. (HeteropteraiScutelleridae). E.integriceps that was predominant and common species was studied on biology and natural enemies in Tekir dağ. E.integriceps overwintered in fallen oak leaves and under the bush that was diagnosed as Cist us sp. in the mountains. The altitude of overwintering sites varied between 150-300 m that was different than South-easthem Anatolia Region. Flights from hibernation areas begun at 14°C on 13 March and finished on 5 April 1990.1n the year of 1991, these migrations were also completed at 16°C from 22 March to 22 April. The overwintered adults immediately begun to feeding and mating in wheat fields. The females laid their eggs within 7-14 days after first mating in the biologic cage in the tiral field. One female laid the overage 131.6 (11-297) eggs in 1990 and 102.4 (10-287) eggs in 1991. The incubation period was 16-17 days in May at 13-15°C in 1990, this period was 19-20 days at 1G-17°C while it was 9 days at 21.8°C in the second year. Their hatching ability were 60-82 %. The emerged nymphs became adult in 34.5-49.5 days, but dead ratio were 94-96 %, usually at young periods. Hibernating adults' life were 60-45 days in female and 57-33 days in males. The adults of new generations emerged after the second-half of June in 1990 and in the first-half of July in 1991 because of climatic conditions. New adults that had enough feed, migrated to the hibernation sites and came to diapause at 22-24°C between late June and late July.97 In Tekirdağ, four egg parasitoids of E.integriceps (Trissoleus semistriatus Nees), T.basaliş (Woli.), T.coaspes (Nixon) (Hymenoptera: Scelionidae)), O o e n c y r t h u s tel e n o nı i c i d a Vas. (Hymenoptera: Encyrtidae)) were determined. T. semistriatus which is one of ali parasitoid species was common. The egg parasitoids controlled the sunn pest populations effectively and percentage of parasitization was 50-100 % in 1990 and 1991. it was found four, endoparazitoids of adult (Ectophasia oblonga R.D., Heliozeta helluo P.. Phasla subcoleoptrata L-. Elomiya lateralis Meig. (Diptera: Tachinidae)) and a fungal disease (Beauveria bassiana (Bals.) (Deuteromycetes)); but they were less effective than tire egg parasitoids. During this study, it was determined no predator species.