2.4 GHz ISM bandı kablosuz haberleşme sistemleri için yükselteç tipi aktif mikroşerit anten tasarımı, sayısal simülasyonu ve gerçeklenmesi
The design, numerical siimulation and realization of amplifier-type active microstrip antenna for wireless data communication in 2.4 GHz ISM band
- Tez No: 268654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, ISM Bandı kablosuz haberleşme alıcı verici sistemleri ile uyumlu olabilecek yükselteç tipi aktif mikroşerit anten modülü üretilmesi amaçlanmıştır.Modülün elemanları olan aktif anten, düşük gürültü yükselteci (LNA), güç yükselteci (PA) ve mikroşerit filtre 2.4 GHz frekans bandı için tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Simülasyon ve ölçüm sonuçları ile geliştirilen aktif ve pasif elemanlar RF ön uç yapı şeklinde birleştirilmiştir.Mikroşerit yapıların analizi ve değerlendirmesinde ve aktif elemanlar ile devre tasarımında Microwave Office program paketinden faydalanılmıştır.Spektrum analizörü ve mikrodalga ekipmanları kullanılarak alınan ölçüm sonuçları, gerçeklenen yükselteç tipi aktif mikroşerit anten modülünün, 802.11b/g standartları çerçevesinde 2.4 - 2.5 GHz frekans bandında çalışmakta olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been aimed to produce an amplifier-type active microstrip antenna module compatible with ISM Band wireless communication receiver ?transciever systems.Elements of the module, which are active antenna, low noise amplifier (LNA), power amplifier (PA) and microstrip antenna, were designed and realized for the 2.4 GHz frequency band. The active and passive elements improved through outcomes of simulations and measurements were combined in the shape of RF front end.In the analysis and evaluation of microstrip structures and in the circuit design with active elements, `The Microwave Office? package programme was used.The measurement results obtained through the use of spectrum analyzer and microwave equipment indicate that the realized amplifier-type active microstrip antenna module operates in 2.4 - 2.5 GHz frequency band in the frame of 802.11.b/g standards.