Eğirdir Gölü'nde monofilament (tek kat) ve multiflament (çok kat) fanyalı ağların av verimliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of fish catching efficiency of monoflament and multiflament trammel nets in Eğirdir Lake
  1. Tez No: 268655
  2. Yazar: ŞAKİR ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KUŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Eğirdir Gölü'nde monofilament ve multifilament fanyalı ağların av verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın yapıldığı, Aralık 2009-Nisan 2010 tarihleri arasını kapsayan 5 aylık dönem içerisinde 5 deneme gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmalarında 655 adet Gümüşi Havuz Balığı(Carassius gibelio (Bloch, 1782)), 5 adet Sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758),4 adet Sudak (Sander lucioperca (Linnaeus, 1758)) ve 2 adet Eğrez (Vimba vimba (Linnaeus, 1758)) yakalanmıştır. Tor ağlar her iki malzeme içinde 100, 110, 120 ve 130 mm göz genişliğine sahiptirler. Ağlarda 0,50 donam faktörü ile donatılmıştır.Yapılan çalışma sonunda; Gümüşi Havuz Balığı dışındaki türlerden yeterli örnek yakalanmadığından verim hesaplamasına dahil edilmemiştir. Ağların göz açıklıklarına göre verim miktarları açısından monofilament ağlar multifilament ağlara nazaran 100, 110, 120, 130 mm göz açıklığındaki ağlarda 1,56, 1,77, 1,61, 1,58 kat fazla olmuştur. Sonuçlar istatistiki açıdan değerlendirildiğinde şubat ve nisan ayındaki düşük ve yüksek veriler dikkate alınmaz ise 100ve 110 mm ağlarda verim farkı olduğu ortaya çıkmaktadır.İçsularımızı hızla istila eden Gümüşi Havuz Balığı avcılığında en iyi av veriminin 100 ve 110 mm göz açıklığındaki fanyalı ağlarla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, catching efficiency of monofilament and multifilament trammel nets were investigated and compared used in Eğirdir lake. During the five trials were carried out within five mounth periods including from December 2009 to april 2010. In this study, 655 silver crucian carp (Carassius gibelio (Bloch, 1782)), 5 carp (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758), 4 pikeperch (Sander lucioperca (Linnaeus, 1758)) and 2 vimba (Vimba vimba (Linnaeus, 1758)) were caught. The using of the inner nets have 100, 110, 120 and 130 mm mesh size. The nets were hanged with 0,50 hanging ratio factor.At the end of the working, there were not catch enough fish samples except for silver crucian carp. According to the mesh size the fishing prodictivity were found for mesh size 100, 110, 120 and 130 mm was 1.56, 1.77, 1.61 and 1.58 times more plentiful in monofilament nets than the multiflament nets. The results in terms of statstic, It has appeared that the yields is diversity in mesh nets 100 and 110 mm, not taking into account the low and high data in the months february and April.If the catching of silver crucian carp rapidly invading our inland waters should be made, it car be said that the trammel nets with 100 and 110 mm mesh width will give better results.