2.45 GHz ISM bandı düşük güçlü alıcı-verici sistemler için AGC kontrollü A-sınıfı güç yükselteci tasarımı, sayısal simülasyonu ve gerçeklenmesi
2.45 GHz ISM band AGC controlled A-class power amplifier design, numerical simulation and implementation for low power transceiver systems
  1. Tez No: 309687
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇARK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tez çalışmasında, günümüzde vazgeçilmez ihtiyaç haline gelmiş olan kısa mesafeli ISM Bandı kablosuz haberleşme sistemlerinde kullanılmak için güç yükselteci (PA) tasarımı ve devre uygulaması yapılmıştır. ISM Bandı düşük güçlü kablosuz alıcı - verici sistemlerde çalışabilecek olan güç yükselteci tasarlanmış, uygulama devresi gerçeklenmiş ve daha sonra dedektör ve geribesleme devresi eklenerek otomatik kazanç kontrollü (AGC) güç yükselteci haline getirilmiştir.Modülün elemanları olan güç yükselteci (PA), pi empadans uyumlandırma ve yönlü kuplör 2.45 GHz frekans bandı için tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. RF yükselteç devresinde kullanılan FET'ler, dedektör entegresi ve geribesleme devresinde kullanılan komperatörlerin seçiminde düşük güç tüketimi göz önünde tutulmuştur.Mikroşerit yapıların analizi ve değerlendirmesinde ve aktif elemanlar ile devre tasarımında Microwave Office program paketinden faydalanılmıştır.FSH6 Rohde & Schwarz spektrum analizör, 2.4 GHz microwave test transmitter ve diğer mikrodalga ekipmanları kullanılarak alınan ölçüm sonuçlarında, AGC kontrollü güç yükselteci devresinden değişen giriş gücüne karşın sabit çıkış gücü elde edildiği, çalışma noktasının sabit tutulduğu, çıkış akımının sabitlendiği ve kazançta düşmeler olduğu görülmüştür. Ayrıca tez çalışmasının amacı olan düşük güç ve akım tüketimi nonlineer modellerin kullanıldığı simülasyon ve gerçeklenen devrede görülmüştür. Yapılmış olan AGC kontrollü güç yükselteci devre uygulaması 2.45 GHz frekansında düşük güç kısa mesafeli kablosuz haberleşme sistemleri için ihtiyaç duyulan gereksinimleri karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
In thesis, which has now become an indispensable need for short-distance wireless communication systems for use in the ISM band power amplifier (PA) circuit design and application was made. ISM band for low power wireless receiver - transmitter power amplifier which is able to work on systems designed, implemented and then the application circuit of the detector and the feedback circuit by adding the automatic gain control (AGC) was transformed into the power amplifier.Elements of the module, the power amplifier (PA), pi impedance matching and directional coupler is designed and implemented for the 2.45 GHz frequency band. FETs used for power amplifier circuit, IC detector and the selection of comparators are used in the feedback circuit, low power consumption were taken into consideration.In the analysis and evaluation of microstrip structures and in the circuit design with active elements, `The Microwave Office? package programme was used.FSH6 Rohde & Schwarz apectrum analyzer, 2.4 GHz microwave transmitters and microwave test equipment, measurement results obtained using the AGC-controlled power amplifier circuit, constant output power is obtained despite varying input power, the working point is kept constant, the output current is fixed and the observed reductions in earnings. The purpose of the thesis which is also low power and current consumption of the models used in nonlinear circuit simulation and was implemented. The AGC-controlled power amplifier circuit application made at a frequency of 2.45 GHz, low-power wireless communication systems needed for a short distant page meets the requirements.