Lorentz uzay formlarında yüzeyler üzerine
On surfaces in Lorentz space forms
  1. Tez No: 268669
  2. Yazar: ŞEMSİ EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. CEYLAN ÇÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, konunun tarihsel gelişimi ifade edilmiştir.İkinci bölümde konu ile ilgili temel kavramlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde 3- boyutlu Öklid uzayında ve 3- küre üzerinde helical geodezikleri içeren yüzeyler adlı çalışmalar incelenmiştir.Dördüncü bölümde Lorentz uzayında sabit ortalama eğrilikli yüzeyler, helical eğriler ve geodezikler çalışıldı. Ayrıca E?³ Lorentz uzayında helical geodezikleri içeren yüzeyler ile ilgili sınıflandırmalar yapıldı.Beşinci bölümde ise M?³(C) Lorentz uzay formlarında helical geodezikleri içeren yüzeyler ile ilgili bazı sınıflandırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.In the first chapter, the historical background of the subject is considered.In the two chapter, fundamental definitions and theorems related to subject are given.In the three chapter, in the Euclidean 3- space E³ and in the 3- sphere,“surfaces which contain helical geodesics”are examined.In the four chapter, in Lorentz space constant mean cuvature surfaces, helical curves and geodesics are studied. Also, several classifications related to surfaces which contain helical geodesics in Lorentz space are obtained.In the five chapter, several classifications related to surfaces which contain helical geodesics in M?³(C) Lorentz space forms are obtained.