Sc izotoplarında düşük uyarılma seviyelerinin sistematiği
Systematic of yrast excitations in Sc isotopes
- Tez No: 268670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında pf osilatör ana kabuğunda bulunan Sc izotopları için nükleer kabuk modeli hesaplamaları yapılmıştır. Hesaplamalar Drexel Üniversitesi Kabuk Modeli (DUSM) kodu ile KB3, GXPF1 ve FPD6 etkin iki-cisim etkileşmeleri kullanılarak yapılmıştır. Küçük Hamiltoniyen boyutlarına sahip kabuk modeli hesaplamaları için DUSM kodunun skalar versiyonu, büyük skalalı kabuk modeli hesaplamaları için paralel versiyonu kullanılmıştır. Daha sonra hesaplamaların doğruluğunu test etmek için bazı çekirdeklerin düşük seviyeli durumları için hesaplamalar ANTOINE kodu ile tekrar edilmiştir. Elde edilen kabuk modeli hesaplamalarından A=43-57 kütle numaralı Sc izotoplarının enerji spektrumları elde edilmiş ve deneysel sonuçlarla karşılastırılmıştır. pf osilatör ana kabuğunda yeni alt kabukların varlığına dair ipuçları elde etmek için Sc izotoplarının düşük uyarılma seviyelerinin sistematiği çıkarılmiştır. N=32 ve N=34 nötrön sayılarında yeni alt kabukların olduğuna dair teorik kanıtlar elde edilmiş ve bu kanıtlar düşük uyarılma seviyelerinin enerji sistematiğine göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we present shell model calculations of Sc isotopes in the pf major shell. The calculations are done with Drexel University Shell Model (DUSM) code by using the KB3, GXPF1 and FPD6 nucleon-nucleon effective interactions. The scalar version of DUSM code is used for the shell model calculations, and paralel version for large scale calculations. ANTOINE code is also used to test results of DUSM code for some nuclei. Then, energy spectra of Sc isotopes with A=43-57 are obtained from the shell model calculations and compared to experimental results. Systematic of yrast excitations in Sc isotopes is extracted to provide an evidence for the existance of new subshell closures in pf oscilator major shell. We have obtained theoretical evidences for the existance of new subshell closures at N=32 and N=34 neutron numbers. Then, we have discussed the results for the sake of energy systematic of yrast excitations.