Ussal ve Fiziksel etkiler doğrultusunda tiyatroda diksiyon
- Tez No: 26868
- Danışmanlar: PROF. CÜNEYT GÖKÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu tezde, diksiyon konusu, konuşmayı meydana getiren etkiler, bedensel ve düşünsel rahatlama, nefes ve ses, söz ve metinler üzerine öneriler başlıkları çevresinde geliştirilmiştir. Konuşma Dinamiği başlığı altında konuşmamızı etkileyen etkiler ve nedenler üze rinde durulmuştur. Daha sonra bu etki ve nedenler, Ussal ve Fizik sel Etkiler bölümlerinde; daha ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.. Bedensel rahatlama bölümünde ise oyuncunun beden bilincine dikkat çekilmiş ve bedenin nasıl çalıştırılacağı konusunda alıştırmalar verilmiştir. Nefes ve Ses Nasıl Oluşur adlı bölümde ise nefesin ve sesin neuro-müsküler bir sisteme bağlı olarak çalıştığı ve mekanik çalışma kalıplarına dökülemeyeceği anlatılmıştır. Nefes Çalışmaları adlı bölümde bu düşünceden hareketle nefese ilişkin egzersizler verilmiş tir. Ses Çalışmaları bölümü de aynı düşünceyle yine sese ilişkin egzersizleri kapsamaktadır. Söz bölümünde ise sözün anlamının ne olduğu ve oyuncu adaylarının sözü nasıl algılaması gerektiği konusunda bilgiler verilmiştir. Sözün hangi etkilerle nasıl oluştuğu da bu bölümde anlatılmaktadır. Artikülasyon bölümü, oyuncunun konuşmayla ilgili karşılaşabileceği teknik problemleri ve artikülâsyoriun ne olduğu üzerinde durmuş, Artikülasyon çalışmaları da bu problemlerin orta dan kaldırılması amacını taşıyan egzersizleri kapsamıştır. Vurgu Nedir başlığı altında vurgunun önemi ve ne olduğu, Tonlama ve Bükümlülük başlığı altında ise tonlama ve hükümlülüğün önemi ve ne olduğu anlatılmıştır. Metin Üzerine Çalışmalar İçin Öneriler bölümü ise şimdiye kadar anlatılan bütün bilgilerin ışığı altında yaratıcılığın nasıl bir çalışma yöntemiyle güçlendirilebileceği konusunda anahtarlar sunmayı amaçlamıştır. Ayrıca bölümlerin: bir kısmında, alt-metin oluşturmanın, hem oyunculuk hem de konuşma adına ne kadar çok kapıyı araladığı üzerinde önemle durulmuştur.Bu tezde savunulan ana tümce şudur: Oyunculuk ve diksiyon bir birinden ayrılmaz bir bütündür. Diksiyonun ya da oyunculuğun herhangi bir önceliği ya da ikinciliği yoktur. İçiçedirler. İşte bu ana tümceden hareketle ilk defa diksiyon-oyunculuk/oyunculuk-diksiyon birliği tanımlaması getirilmiştir. Bu tanımlama, diksiyon konusuna yeni bir boyut katmaktadır. Böylelikle, diksiyon çalışmaları ve diksiyonun alt başlıklarını oluşturan nefes, ses, artikülasyon, vurgu, tonlama ve hükümlülük gibi temel yapı taşları bir sahne çalışmasın dan farklı bir nitelik taşımayacaktır. Bu durumda diksiyon kuru ve zorunlu bir teknik çalışma olmaktan çıkıp yaşayan, ifade katan, oyuncunun iç dinamiğini ortaya çıkarması için vazgeçilmez bir arena oluş turacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this dissertation we aim at studying diction under the headings concerning the influences that make up speech, physical and mental relaxation, breath, voice and word, and we provide the reader with same suggestions on the texts. In the chapter titled“The Dynamics of Speech”we have studied the -factors that affect speech together with the causes of speech. In the chapter titled“Mental and Physical Effects”these factors and causes are studied in detail. In“Physical Relaxation”the emphasis is on the actor's body consciousness, and the reader will find exercises as to how to work the body. The chapter titled“How is Breath and Voice Created?”we explain that breath and and voice cannot be squeezed into some mechanical exercise patterns since breath and voice work based on a neuro- muscular system. Starting off from this thesis we present the reader with“Breathing Exercises,”followed by“Voice Exercises”. In the chapter devoted to“The Word”, after a clarification of the meaning of“word”and an explanation of how it is produced we provide actors with some suggestions as to how to perceive the word. The chapter on“Articulation”defines and describes articulation and the technical problems that an actor faces in speech. Articulation exercises created to eliminate. these problems are also presented here. In the next chapter,“What is Stress?, ”readers can find the definition of stress and its siqnif icance, and under the title“Intonation and Pitch,”intonation and pitch are defined and their significance is described» In the chapter titled“Suggestions on Studying a Text,”in the light of what has been said in the previous chapters» we aim at presenting key study methods to the reader to improve creativity» Also in this chapter» we emphasize that creating a sub-te::t is essential in acting and in speech. The thesis of this study is this» acting and diction are the two halves of a whole and they complement each other» Neither of the two is of primary or secondary importance» They ar