Seçme gerektiren test maddeleri ile kısa cevap gerektiren test maddelerinin psikometrik özellikleri ve öğrenci başarısı bakımından karşılaştırılması
  1. Tez No: 26869
  2. Yazar: BERNA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜCÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Araştırmada; seçme gerektiren test maddeleri ile kısa cevap gerektiren test maddelerinin psikometrik özeliklerinin karşılaştırılması amaçlanmış olup,madde güçlük indeksleri, madde ayırıcılık gücü indeksleri, test geçerlikleri, test güvenirlikleri, testler, taksonominin bilgi, kavrama ve uygulama düzeyleri öğrenci başarısını yansıtması açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Seçme gerektiren test ve kısa cevap gerektiren test aynı 11 hedef davranışla denk olarak 56' şar maddeden oluşmak üzere hazırlanmıştır. Her iki test Özel Yükseliş Lisesi Orta Kısım 3. sınıfa kayıtlı 9 şubede toplam 267 öğrenciye uygulanmıştır. Seçme gerektiren ve kısa cevap gerektiren madde tiplerinden oluşturulan testlerin madde güçlük indeksleri, madde ay incilik gücü indeksleri yüzdeler arası fark ile, test geçerlikleri karne notları ölçüt alınarak yordama geçerliği ile, test güvenirlikleri KR-20 güvenirlik katsayısı ile hesaplanıp geçerlik ve güvenirlik Fisher'in Zr dönüşümü yapılarak test edilmiştir. Seçme gerektiren ve kısa cevap gerektiren maddelerden oluşan iki ayrı formdaki testin taksonominin bilgi, kav rama ve uygulama düzeylerindeki maddelerin öğrenci başarısını yansıtması açısından karşılaştırılmasında ilişkili gruplar için t-testi kullanılmıştır. Madde analizi, I teman paket programı kullanılarak bilgisayarla, diğer analizler ise hesap makinesi yardımıyla yapılmıştır. Seçme gerektiren test maddeleri ile kısa cevap gerek-tiren test maddelerinin madde güçlük indeksleri arasında anlamlı bir fark belirlenmiş ve kısa cevap gerektiren testin daha güç olduğu görülmüştür. Seçme gerektiren test maddeleri ile kısa cevap gerektiren test maddelerinin madde ayırıcılık gücü indeksleri test edildiğinde kısa cevap gerektiren maddeler lehine aralarında anlamlı bir fark bulunmuştur. Seçme gerektiren maddelerden oluşan test ile kısa cevap gerektiren maddelerden oluşan testin test geçerlikleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Seçme gerektiren ve kısa cevap gerektiren testlerin KR-20 güvenirlikleri arasında kısa cevap gerektiren maddelerden oluşan test lehine, anlamlı bir fark bulunmuştur. Seçme gerektiren ve kısa cevap gerektiren testlerin ve taksonominin bilgi, kavrama ve uygulama düzeylerinin öğrenci başarısını yansıtması açısından yapılan t- testi sonucu hem testlerin, hem de taksonominin bilgi, kavrama ve uygulama düzeylerinin seçme gerektiren test lehine aralarında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The purpose of this research was to compare the psychometric properties of test items which is requiring selection and test items requiring short answers in terms of item's difficulty indices, discrimination power indices, test validities, test reliabilities. The secondary objectives were to investigate the reflect of two different types of tests on student's dif ferent cognitive levels such as knowledge comprehension and application. The test requiring selection and test requiring short answers were prepared equivalent to the same 11 behavioral objectives and were composed of 56 items each of them. Both tests were administrated to the 267 students registered in 9 classes of Middle High School, 3rd year of Yükseliş Private School. In this study to investigate the answers againist the eight subproblems related with the main problem. Difference between perentages, t-test for dependent samples, and Fisher's Zr transformation were used to find answer to these subproblems.iv Findigs of the study showed that; A significant dif ference was observed between the item difficulty indices for the test items requiring selection and the test i terns requiring short answers with the later test being more difficult. A significant difference was observed between the item discrimination power indices for test items requiring selection and test items requiring short answers, in favor of the second one. No significant difference in test validity was ob served between the test items requiring selection and test items requiring short answers. A significant difference test rel iabil iti tes was ob served between the tests requiring selection and short answers in favour of the second one. The results of the t-test for independent samples carried out to determine the reflection of students per formance on tests requiring selection and short answers interms of cognitive level of knowledge, comprehension and application. There was a significant difference was ob served between the tests in favor of requiring selections type for all the levels of taxonomy.