Sıvı pistonlu stirling motoru ile güneş enerjili su pompası tasarımı
Design of liquid-piston stirling engine water pump using solar energy
  1. Tez No: 268685
  2. Yazar: BİLAL KURŞUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, sıvı pistonlu Stirling motorları incelenmiş ve sıvı pistonlu Stirling motoru genel çalışma prensibine uyan güneş enerjili su pompası tasarım parametreleri denklemler halinde yazılmıştır. Güneş enerjisinden faydalanmak için parabolik oluklu güneş kolektörü kullanılmıştır. Parabolik oluklu güneş kolektörü tasarımı için gerekli denklemler yazılmıştır. Visual Basic programlama dili kullanılarak yazılan bir program ile istenilen debi ve basma yüksekliği değerleri için, ülkemizin farklı illerinde, farklı ay ve günün saatlerinde, farklı ortam koşulları göz önüne alınarak, sistem tasarımı için gerekli değerler hesaplanmıştır.Bu çalışmada, pompa için, farklı debi, basma yüksekliği ve frekans değerleri için sistem parametrelerinin değişimi incelenmiş hesaplanan değerler tablolar halinde sunulmuştur.Oluşturulan program ile parabolik oluklu güneş kolektörünün alıcı boru çapı, alıcı boru sıcaklığı, alıcı boru örtü sıcaklığı, ısıtıcı akışkan debisi ve kolektöre giriş sıcaklığı, ortamın rüzgar hızı için ısıl analizi yapılmıştır.=0.5 debi ve =1m basma yüksekliği değerleri için, sıvı pistonlu stirling motorlu güneş enerjili pompa için gerekli değerler ve Temmuz ayında, Isparta Ankara ve Antalya illerinde, güneş açıları, ışınım değerleri hesaplanmış, sistem için gerekli kolektör açıklık alanları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, liquid piston stirling engines were investigated, and the design parameters of water pump using solar energy which conforms to the general working principle of liquid piston stirling engine were written by equations. In order to benefit from solar energy, solar collectors having parabolic channel were used. The necessary equations for the design of solar collectors having parabolic channel were written. By a program written by Visual Basic software, the required values for system design were calculated for the intended flow rate and delivery head, taking into account the different environment conditions of different hours of day, months and the cities of our country.In the study, the change of system parameters for different flow rate, delivery head and frequency values was investigated, and the calculated values were presented by tables.By the written program, the diameter, temperature and cover temperature of receiver pipe, heater fluid rate and collector entrance temperature and thermal analysis for wind speed of environment for solar collector having parabolic channel were made.The necessary values for liquid piston Stirling engine using solar energy at values of Q=0.5 m3/h fluid rate and H=1m delivery head were calculated, sun angles and radiation values in Isparta, Ankara and Antalya cities in July were calculated, and the necessary collector aperture fields for the system were compared.