Antalya Boğaçay alüvyonlarının mühendislik özellikleri
Engineering properties of Antalya Boğaçay alluviums
- Tez No: 268684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında, Antalya Boğaçay alüvyonlarının yeraltında derinliğe bağlı değişimleri jeolojik özellikleri ile ilişkilendirilerek birimlere ayrılması ve bu birimlerin mühendislik özellikleri ile bunlara bağlı mühendislik paramatrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu kapsamda, ilk olarak çalışma alanının içinde bulunduğu Boğaçay Ovası ve çevresinin, önceki çalışmalar incelenerek genel jeolojisi derlenmiş ve 1: 25 000 ölçekli jeoloji haritası ve jeoloji enine kesitleri hazırlanmıştır. Daha sonra, çalışmanın amacına yönelik olarak alan içinde 12 adet sondaj kuyusu ve el burgusu ile 2 adet araştırma kuyusu açılarak toplam 53 adet örselenmiş, 21 adet örselenmemiş numune alınmıştır. Alınan örselenmiş ve örselenmemiş numuneler üzerinde fiziksel özellikleri belirlemek amacıyla 98 adet su muhtevası, 78 adet elek analizi ve hidrometre, 116 adet dane birim hacim ağırlık ve 67 adet kıvam limitleri deneyleri yapılmıştır. Ayrıca örselenmemiş numunelerden üç eksenli basınç ve konsolidasyon deneyleri yapılarak içsel parametreler ile konsolisolidasyon karakteristikleri belirlenmiştir.Arazi ve laboratuvar çalışmalarının birlikte değerlendirilmesi ile sonuç olarak alüvyonun yüzeyden itibaren 15 m'lik üst kısmı grimsi kahverengi kil, kahverengi kum, mavimsi gri kil, gri kum ve çakıl seviyeleri olmak üzere başlıca 5 seviyeden oluştuğu belirlenmiş ve bu ayrılan seviyelerin fiziksel ve mekanik özellikleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dividing Antalya Boğaçay alluviums into units by correlating geological characters and determining these units? engineering parametres related to engineering properties are aimed.In this context, geology of Boğaçay plain and its surrounding areas subject to the study were compiled by taking into consideration previous studies and 1:25000 scale geological map and geological cross sections were prepared. Then, within the scope of the study, a total of 53 disturbed and 21 undisturbed samples were collected from 12 boreholes and 2 holes drilled by hand auger. In order to determine the properties of the disturbed and undisturbed samples, 98 water contents, 78 granulometric analysis and hydrometer, 116 grain unit weight and 67 atterberg limit test were performed. Furthermore, intial parameters and consolidation characteristics were determined by consolidation and traxial compression tests.By evaluating field and labarotuary studies, it was determined that parts 15 m as of the alluvial surface consist of 5 levels, namely grayish brown clay, brown sand, bluish gray clay, gray sand and gravel. Finally physical and mechanical properties of these units were defined.