Egzoz gazındaki ısı ile çalıştırılan termoelektrik sistemin deneysel incelenmesi
Experimental research of thermoelectric system that worked by the heat on exhaust gas
- Tez No: 268716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında araçlarda bulunan akülerin şarj işlemi için, belirli zamanlarda bakım gerektiren alternatörler yerine araç egzoz gazında oluşan ısı ile çalıştırılan, bakım gerektirmeyen daha uzun ömürlü bir Termoelektrik sistem incelenerek deneysel sonuçları sunulmuştur. Egzozda meydana gelen sıcaklık ile ortam sıcaklığının farkından peltier element (Thermoelectric Power Generator) yardımıyla elektrik enerjisi elde edilmiştir.Alternatörlerin araç aküsünü şarj edecek gerekli gücü elde etmesi için araç motorunun belirli bir devir üzerinde çalışması gerekirken, bu çalışmada incelenen sistemde aracın devrinden bağımsız güç elde edilmektedir. Kış aylarında hava sıcaklığı düşük olduğunda sistemin ihtiyaç duyduğu sıcaklık farkı da artacak ve sistem daha verimli çalışacaktır. Alternatörler gücünü bir kayış yardımıyla motordan almaktadır ancak çalışmada incelenen sistem gücünü motordan sağlamadığından motor için bir yük teşkil etmemektedir.Günümüz teknolojisi ile kullanılan Temoelektrik modüllerin araç alternatörlerinin yerini alabilmesi için gerekli modül sayılarının fazla olduğu, buna bağlı olarak sistem maliyetinin de yüksek olduğu görülmüştür. Birkaç Termoelektrik modül ile araçlar üzerinde farklı aydınlatma elemanları çalıştırılabilmektedir.Çalışmada; TEG1-12611-6.0, TMG-450-08-1.0 ve TEP1-164-1.5 Termoelektrik modülleri laboratuar ortamında ve motor egzoz çıkışına monte edilerek çıkış gerilim, akım ve güçleri, değişken ve sabit sıcaklık farklarında, farklı büyüklüklerdeki yükler ile deneysel olarak incelenmiştir. Egzozda oluşan gerçek ısı değerlerinin ölçümü için 1994 model 2000 CC 72hp Ford Taunus bir motor kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis instead of alternators for charging batteries on vehicles which are needs meintenance regulary. A Thermoelectric system that is working by the heat on exhaust gas, meintenance free, longer life was researched and experimental results were presented. The electric energy is obtained from the heat difference between vehicle?s exhaust and environment by Peltier Element (Thermoelectric Power Generator).For the alternators to get needed power for charging vehicle?s battery, vehicle engine has to work over a cycle. The designed system in this work is obtained power independent from vehicle engine cycle. When the temperature is getting lower in winter time, the temperature difference will ascend that make system works more efficiently. Alternators supply the power from engine by a strap however researched system in this work do not supply power from engine so it is not become a load for engine.For the Thermoelectric modules to be placed of alternators, it has viewed that many quantity of modules are needed, so the system cost is high with the present-day Technologies. Different kind of lighting element on vehicles can be powered by a few Thermoelectric modules.In this work, TEG1-12611-6.0, TMG-450-08-1.0 and TEP1-164-1.5 Thermoelectric modules in variable and fixed heat difference with variant values of load are experimental researched in labaratory and mounting engine exhaust output. To measure real heat value on vehicle?s exhaust, one of 1994 model 2000 CC 72hp Ford Taunus engine was used.