Yeni nesil soğutucu akışkanlarda boru çapı hesabı
Calculation of pipe diameters for new generation refrigerants
  1. Tez No: 268717
  2. Yazar: MURAT ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. REŞİT USAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Freon serisi gazlar olarak bilinen R11, R12, R22 vb. gibi gazlar çevreye ve ozon tabakasına verdikleri zarardan ve de küresel ısınmaya etkilerinden dolayı, yerlerini alternatif soğutucu akışkanlara bırakmaktadırlar.Ülkemizin de 2009'un başında imzaladığı Montreal Protokolü ve Kyoto Protokolü ile ozon tabaksına zarar veren ve küresel ısınmaya yol açan soğutucu akışkanların yerlerini çevre dostu doğal ve de alternatif akışkanlara terk etmişler ya da terk etmektedirler. Bu protokol kapsamında alternatif akışkanlara yönelmeyi ve kullanımını artıracak bir kapsama sahip olması beklenmektedir.Bu çalışmada yeni nesil soğutucu akışkanlarda boru çapı hesabı yapılmıştır. Çalışmada ilk aşamasında emiş hattında bulunan borulardaki yağın sürüklenebilmesi için gerekli olan minimum soğutucu akışkan hızı (Vsmin) ve minimum soğutma yükü (qsmin) değerleri hesaplanmıştır. Son aşamada ise basma hattı için değerler bulunmuştur. Bütün analizlerde EES (Engineering Equation Solver) bilgisayar programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of damages gasses known as freon series like R11, R12, R22 etc. on environment and ozone layer and effects on global warming, they have been left their places alternative refrigerants.According to the montreal protocol and the Kyoto protocol, which was signed in Turkey at the beginning of 2009, environment friendly and natural refrigerant has been used instead the damaging one. These regulations are supposed to have some measures that raise the usage of new generation of refrigerant.In this study the calculation of diameters of pipes of the new refrigerant has been done. In the first phase of this work the values of (Vsmin) and (qsmin) has been calculated. In the values of oil outlet line has been found. The EES programme has been used for all analysis.