Korvet tipi savaş gemilerinde soğutma sistemini desteklemek üzere adsorpsiyonlu ısı pompası uygulaması
Adsorption heat pump application for supporting of cooling system of milgem class corvette type war ships
- Tez No: 797072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GEDİZ İLİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Milgem Sınıfı Korvet tipi savaş gemilerinde bulunan ana tahrik sistemine ait dizel makinelerin açığa çıkardığı egzoz gazındaki atık ısıdan geri kazanım sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda denizcilik sektöründe hali hazırda kullanılmakta olan atık ısı geri kazanım sistemleri incelenmiştir. Ağırlıklı olarak ticari deniz araçlarında kullanılan bu sistemlerin, savaş gemilerinde uygulanmadığı görülmüştür. Tez konusu gemide bulunan dizel makinelerin egzoz gazı emisyon testlerinde elde edilen veriler incelendiğinde kullanılabilir yeterli sıcaklık ve kütle akış hızına sahip atık ısı çıkışı olduğu değerlendirilmiştir. Bu atık ısı kaynağı ile ihtiyaca göre tasarlanacak bir atık ısı eşanjörü vasıtasıyla gerekli debide sıcak su elde edilebilecektir. Elde edilen bu sıcak su, adsorpsiyonlu çillerde desorpsiyon amaçlı kullanılacaktır. Milgem sınıfı korvet tipi savaş gemilerinde bulunan çiller ünitelerinin oluşturduğu soğutma sisteminin desteklenmesi amacıyla burada bahsi geçen adsorpsiyonlu çiller uygulaması yapılabilecektir. Böylelikle mevcut çiller ünitelerinin elektrik tüketimi azaltılabilecek ve yakıt sarfiyatı düşürülebilecektir. Atış anında geminin yakıt tankına bağlı çalışan mevcut soğutma sistemleri yerine geminin baca atık ısısı ile çalışan adsorpsiyonlu çiller sistemi sayesinde ekstra yakıta ihtiyaç duyulmadan soğutma desteklenebilecek ve atış süresi uzatılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this work, it has been purposed to recover the waste heat energy of exhaust gas in Milgem class corvette type war ship. In this context, waste heat recovery systems at present in maritime business is studied. These kind of equipments that mostly used in commercial vessels doesn't applicated for war ships. According test data of exhaust emissions belongs Milgem corvettes there is exhaust gas outlet that has enough amount temperature and mass flow rate. With proper waste heat exchanger design it is possible to produce hot water by this waste heat source. That hot water produced here will be used in adsorption heat pump for desorption. This adsorption chiller mentioned here will be placed in vessel to support cooling system that includes chiller units. By this way, it will be possible to decrease electricity consumption of chillers so also will be possible to reduce fuel consumption of diesel generators in vessel because of lower electricity consumption. Cooling will be supported and time capacity of shooting will be longer by using adsorption heat pump that running with ship engine waste heat instead of chillers powered by electricity.