Farklı ortam koşullarında yaşayan sudak balığı (Sander lucioperca) solungaçlarının histokimyasal yapısı
The histochemical structure of gills of sander (Sander lucioperca) living on different environment conditions
  1. Tez No: 268715
  2. Yazar: SEVAL KELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı ortam koşullarına sahip Kovada, Eğirdir ve Karacaören II Baraj Gölleri'nde yaşayan Sudak balığı (Sander lucioperca) solungaçlarının mukosubstans özelliklerinin belirlenmesi amaçlandı.Uygulanan histokimyasal boyama yöntemleri sonucunda, her üç gölden temin edilen balık solungaçlarındaki mukus hücrelerinde histokimyasal olarak farklılıklar belirlendi. Karacaören II Baraj Gölü'nden temin edilen balık solungaçlarında nötral glikokonjugat içeren mukus hücre sayısının diğer göllerden alınan balıkların solungaçlarındakilere göre daha fazla olduğu tespit edildi. Kovada ve Karacaören II Baraj Gölü'nden alınan balıkların solungaçlarında asidik glikokonjugat içeren mukus hücre yoğunluğunun birbirine yakın olduğu saptandı. Çalışılan üç gölden temin edilen balıkların solungaçlarındaki mukus hücrelerinin asidik glikokonjugat bakımından güçlü olduğu fakat Kovada Gölü'nden temin edilen balıkların solungaçlarında bu glikokonjugatın daha güçlü olduğu belirlendi. O-sülfat esterli glikokonjugatların Karacaören II Baraj Gölü'nden temin edilen balıkların solungaçlarının mukus hücrelerinde güçlü reaksiyon gösterdiği tespit edildi. Ancak Kovada ve Eğirdir Gölleri'nden alınan balıkların solungaç mukus hücrelerinde bu glikokonjugata rastlanmadı. Karacaören II Baraj Gölü'nden temin edilen balıkların solungaç mukus hücrelerinde sülfatlı asidik glikokonjugatların diğer göllerden alınan balıkların solungaçlarındaki mukus hücrelerine oranla çok güçlü olduğu belirlendi. Kovada ve Karacaören II Baraj Gölleri'nden alınan balıkların solungaç mukus hücrelerinde sülfatlı ve karboksilli glikokonjugatların güçlü, Eğirdir Gölü'nden alınan balıkların solungaçlarındaki mukus hücrelerinde bu glikokonjugatların orta şiddette reaksiyon gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the mucısubstance features of the gills of sander (Sander lucioperca) living in Kovada, Eğirdir and Karacaören II Dam Lake which have different environment conditions.As a result of applied histochemical staining methods, it was determined that there was histochemical differences in fish gills obtained from each three lakes. It was established that the number of mucus cells containing neutral glycoconjugate in fish gills obtained from Karacaören II Dam Lake more than obtained from the other lakes. It was appointed that the density of mucus cells containing acidic glycoconjugate was close to each other in fish gills received from Kovada and Karacaören II Dam lakes. It was detected that mucus cells in fish gills received from each three lakes were strong in terms of acidic glycoconjugate but this glycoconjugate was stronger in fish gills obtained from Kovada Lake. It was determined that the glycoconjugates with O-sulphated ester were showed strong reaction in mucus cells of fish gills received from Karacaören II Dam Lake. But this glycoconjugate was not encountered in mucus cells of fishes gills obtained from Kovada and Eğirdir Lakes. It was identified that the sulphated acidic glycoconjugates were absolutely strong in mucus cells of fish gills obtained from Karacaören II Dam Lake compared to mucus cells of fish gills taken from the other lakes. It was determined that sulphated and carboxylated glycoconjugates showed strong reaction in mucus cells of fish gills taken from Kovada and Karacaören II Dam Lakes and moderate reaction in mucus cells of fish gills obtained from Eğirdir Lake.