Kovada Gölü Milli Parkı havzası böcek faunası ve biyolojik çeşitlilik analizi
Insect fauna of Kovada Lake National Park basin and analysis of biological diversity
  1. Tez No: 268728
  2. Yazar: BARAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Isparta ili sınırları içerisinde yer alan Kovada Gölü Milli Parkı havzasında böcek faunasını belirlemek amacı ile alandan seçilen farklı floristik özellikteki 9 habitatda çukur tuzak, atrap, süpürme, Japon şemsiyesi ve ışık tuzağı yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma, 2007-2008 yıllarında haftalık periyotlar ile örneklemeler yapılarak yürütülmüştür. Sonuç olarak, milli park havzasında 12 takım ve 77 familyaya bağlı 241 böcek türü saptanmıştır. Araştırma alanında 2007 yılında yapılan çalışmalarda 11 takım, 67 familya ve 187 tür, 2008 yılında ise 12 takım, 64 familya ve 203 tür saptanmıştır. Toplanan türlerin 146'sı her iki çalışma yılı için ortak olarak belirlenmiştir.Biyolojik çeşitlilik hesaplamaları, tüm habitatlarda uygulamanayan Japon şemsiyesi ve ışık tuzağı yöntemleri ile örneklenen türler ve bireyler dahil edilmeden yapılmıştır. 2007 yılı verilerine göre en çeşitli habitat Shannon-Winener ve Simpson indekslerine göre Açık Alan Habitatı olarak belirlenmiştir. Habitatların benzerlik durumları incelendiğinde ise Açık Alan ve Orman Kıyısı habitatları Jaccard ve Yüzde Benzerlik katsayıları ile birbirine en benzer habitatlar olmuştur. Çalışmanın ikinci yılı olan 2008 yılında ise, Shannon-Wiener ve Simpson indeksine göre en çeşitli habitat Orman Kıyısı Habitatı olmuştur. Benzerlik olarak incelenediğinde Meyve Fidanlığı ve Çayırlık Açık Alan habitatları biribirlerine en benzer habitatlar olarak belirlenmiştir.İki yıllık veriler doğrultusunda Shannon-Wiener ve Simpson indekslerine göre çeşitlilik bakımında en zengin habitatlar Orman Kıyısı ve Açık Alan Habitatları olarak belirlenmiştir. Jaccard ve Yüzde Benzerlik katsayılarına göre birbirine en benzer habitatlar Açık Alan ve Orman Kıyısı Habitatları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study various collecting methods including pitfall trap, sweeping, drop sheet and light trap were used in nine different habitats selected from Kovada Lake National Park basin, located in Isparta province, in order to determine the insect fauna of the area. The study was conducted during 2007-2008 by regular weekly samplings. Consequently, a total of 241 insect species belonging to 77 families and 12 orders were recorded from the national park basin. 11 orders, 67 families, and 187 species were found in the field surveys of 2007, while these numbers were 12 orders, 64 families and 203 species for the year 2008. Among the species 146 were shared between the two study years.Because it was not possible to use the light trap and drop sheet methods in all selected habitats, the species and individuals collected by these two methods were omitted in the calculations of biological diversity. According to Shannon-Wiener and Simpson indices of diversity, the Open Area Habitat was the most diverse one in 2007. Analyses using Jaccard and Percentage similarity indices revealed a high similarity between the habitats Open Area and Forest Coast. In the latter year, in 2008, the Shannon-Wiener and Simpson index values showed higher diversity for Forest Coast Habitat. As for the similarity comparison, Fruit Plantation and Meadow Area habitats were determined as the most closest ones.According to two-year data, the most diverse habitats were determined as Forest Coast and Open Area respectively, by using Shannon-Wiener and Simpson indices. Similar to species diversity, Forest Coast and Open Area habitats were found the most closest ones as a result of Jaccard and Percentage similarity analyses.