Kumluca yerleşim alanının zemin özelliklerinin yapay ve doğal kaynaklı yüzey dalgalarının çok kanallı analiziyle belirlenmesi
Determination of soil proporties in Kumluca settlement area by multichannel analysis of active and passive surface waves
  1. Tez No: 268727
  2. Yazar: BUKET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OKYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yerleşime uygunluk çalışmaları, yerel zemin şartları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Zeminin dinamik yükler altında davranışının belirlenmesi için özellikle kayma dalga hızının bilinmesi önemlidir. Yüzey dalgasının dispersiyon eğrisinin ters çözümünden kayma dalgası hızı saptanabilir.Bu tez çalışması kapsamında, hızla yapılaşma süreci içerisine giren Antalya ili Kumluca ilçesi alanında mikro bölgeleme çalışması yapılmıştır. Bu amaca yönelik Kumluca yerleşim merkezinden 120 noktadan; aktif kaynak kullanarak 142, pasif kaynak kullanarak 128 sismik veri toplanmıştır. Toplanan her bir sismik kayıt verisinden Rayleigh fazı ayırt edilmiş ve tabakalı ortam için dispersiyon eğrisi hesaplanmıştır. Her iki yöntem (MASW ve MAM) kullanılarak hesaplanan dispersiyon eğrileri birleştirilerek her bir sismik ölçüm noktası için ters çözüm yapılmış ve ilgili alanın derinliğe bağlı S hızı değişimi çıkartılmıştır. Çalışma bölgesi için S hızı- derinlik değişimi ilk 30 metre için haritalanmıştır. Çalışma alanı S hızlarından ve bölgede daha önce farklı amaçlar için yapılan sondaj bilgilerinden yararlanılarak bölgenin baskın periyot dağılımı, sismik büyütme ve üst yapı mühendislik açısından önem arz eden makaslama modülü (Gmax) haritaları 30 metre derinlik ve yer yüzeyi için ayrı ayrı elde edilmiştir. 30 metre derinlik için (FEMA 368-369, 2001)'e göre zemin sınıflaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Settlement convenience studies should be conducted taking the local conditions into consideration. It?s essential to know the shear wave velocity to determine the behaviour of the ground under dynamic loadings. The velocity of shear wave can be determined by the inverse solution of the dispersion curve of surface wave.In this thesis, micro region study has been performed in Kumluca, a fast developing town, in Antalya. 128 seismic data using active sources and 142 seismic data using passive sources was collected from 120 points in Kumluca settlement area. Rayleigh phase was distinguished from each seismic record collected and dispersion curve was calculated for the stratified environment. Inverse solution for each seismic measurement point was done combining dispersion curves that were calculated using both MASW and MAM techniques and then S velocity changes depending on depth in the related area were found out. S velocity- change of depth was mapped for the first 30 meters of the study region. Dominant period (or frequency), seismic amplification and shearing module (Gmax) maps of the region that are important in terms of structural engineering prepared for 30 meters depth and ground surface using shear velocity and available drilling data. Ground classifications for 30 meters depths were evaluated according to (FEMA 368-369, 2001) soil classification.