Isparta ili Davraz Dağı Ichneumonidae (Hymenoptera) faunası üzerine bir araştırma
An investigation on Ichneumonidae (Hymenoptera) fauna of Davraz Mountain in Isparta province
  1. Tez No: 268749
  2. Yazar: ONUR BİROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FARUK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Isparta ili Davraz Dağı'nın Ichneumonidae (Hymenoptera) faunasını belirleme amacı ile gerçekleştirilmiştir. Mayıs 2009 ? Eylül 2009 ayları arasında yapılan bu araştırmada yüksekliğe bağlı olarak atrap ve Malaise tuzağı ile 3 istasyondan 19 altfamilyaya ait 500 örnek toplanmış ve 13 altfamilyaya ait 34 tür teşhis edilmiştir. Türlerin dağılımı; Tryphoninae ve Pimplinae'den 6'şar tür, Cryptinae ve Diplazontinae'den 4'er tür, Banchinae'den 3 tür, Ctenopelmatinae, Ophioninae ve Tersilochinae'den 2'şer tür, Adelognathinae, Anomaloninae, Collyriinae, Ichneumoninae ve Orthocentrinae'den de 1'er tür şeklindedir. Çalışma kapsamında, tespit edilen her türün, sinonimleri, genel coğrafik dağılışı ve biliniyorsa konakları verilmiştir.Çalışma kapsamında tespit edilen 2 tür Türkiye faunası için yeni kayıttır. Bunlar Enizemum ornatum (Gravenhorst, 1829) ve Lissonota (Lissonota) pectinator Aubert, 1972 olup, ayrıca Enizemum cinsi Türkiye faunasına ilk defa kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine fauna of Ichneumonidae (Hymenoptera) in Davraz Mountain in Isparta province. 500 specimens belonging 19 subfamilies were collected at three stations with sweep net and Malaise trap according to altitude between May 2009 ? September 2009 and 34 species belonging to 13 subfamilies have been identified. The distribution of species are each of 6 species from Tryphoninae and Pimplinae, each of 4 species from Cryptinae and Diplazontinae, 3 species from Banchinae, each of 2 species from Ctenopelmatinae, Ophioninae and Tersilochinae, each of 1 species from Adelognathinae, Anomaloninae, Collyriinae, Ichneumoninae and Orthocentrinae. The synonyms and general distribution of all species were given on the basis of literatures, as well as known host information.Within this study identified two species are new records for the Turkish fauna. These are Enizemum ornatum (Gravenhorst, 1829) and Lissonota (Lissonota) pectinator Aubert, 1972 also Enizemum genus is recorded for the first time in Turkish fauna.