Esnek üretim sistemlerinde iş yükü programlaması
  1. Tez No: 26876
  2. Yazar: HALİT ÜSTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Günümüzde müşteri isteklerinin sık sık değiştiği ve tüketime yönelik bir toplumun oluştuğu görülmektedir. Buna bağlı olarak ürün ömürleri kısalmakta ve uzun vade için planlanmış sabit üretim hatlarının beklenen getirişi düşmekte, işletmeler varlıklarını sürdürebilme ve pazar paylarını koruma açısından zor durumda kalmaktadırlar. Bundan dolayı, bir işletmenin esnek arzı sunabilme yeteneğini edinmesi kaçınılmaz görünmektedir. Esnek arzın başarılması ise tamamen bilgi-işlem destekli işlevler ile mümkün olmaktadır. Esnek Üretim Sistemi, bu işlevleri ve bu işlevlerin yerine getirilebilmesi için gerekli yazılım ve donanımı bünyesinde bulunduran, yeterli kapasite ve çeşitlilikte üretimi gerçekleştirebilme özelliğine sahip bir üretim şeklidir. Bir Esnek Üretim Sistemini oluşturan ana birimler; bilgisayar nümerik kontrollü tezgahlar, otomatize olmuş bir malzeme taşıma sistemi,, ve tüm işlevleri kontrol eden, sistem içi ve dışı girdiler doğrultusunda karar veren bir ana bilgisayar olarak sayılırlar. Sistem, üretim sistemleri yelpazesinde, atölye tipi kesikli üretimin bilinen esnekliğini ve parti üretiminin kapasitesini bünyesinde toplamış, günümüz ve gelecekte oluşması beklenen koşullar açısından cazip bir yeresahiptir. Sistemin parça çeşitliliği konusundaki esnekliğini kesikli üretimden almış olması, iş programlaması problemini kesikli üretimde olduğu kadar karmaşıklaştırmaktadır. Bu çalışmada Esnek Üretim ortamında dinamik iş programlamasını simüle edecek bir model geliştirilmiştir. Modelin mümkün olduğunca genel olmasını sağlamak amacıyla üretim sistemi ve üretilecek parçalar hakkındaki bilgilerin kullanıcı tarafından girilmesi sağlanmıştır. Ayrıca modelin daha gerçekçi olması açısından üretimi etkileyen tezgah ve malzeme taşıma sistemi arızaları, sisteme yeni işlerin eklenmesi gibi değişikliklerinde iş programlamasına etkileri gözönüne alınmıştır. Simülasyon sonunda tüm işlerin bitirildikleri zaman, işlerin herbirinin sistemde harcadıkları süre, geç kalmış iş adedi, geç kalma süreleri, tezgah ve malzeme taşıma sisteminden faydalanma oranları gibi performans ölçütleri kullanıcıya sunulmaktadır. Sonuç olarak bir Esnek Üretim Sisteminde iş programlamasını farklı kullanıcı kriterlerine göre simüle eden ve işletme yönetimine bazı sistem parametrelerine bağlı kararlarda yardımcı olabilecek bir yapı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, customer demends change in volume and variety in short periods. Product lifes are getting shorter, expected return of dedicated production lines planned for long run is decreasing and companies are being in trouble in surviving and keeping their market share. Therefore, for a company, it is necessary to have the ability of flexibility in supply. This flexibility in manufacturing is highly dependent on the computer supported activities in the company. A Flexible Manufacturing System (FMS) has necessary software and hardware support to perform the operations for supplying the products with desired capacity and variety. An FMS consists of computer numerical control (CNC) machines, an automated material handling system and a supervisory computer controlling the whole eguipment and making decisions to adapt the system to changing circumstances. in production systems spectrum, FMS with its mid- volume, mid-variety production characteristics, has a place between general job shop and batch manufacturing. Since the product variety characterisitic comes from general job shop/ solution to the operations scheduling problem in FMS is very close to and as.complex as the öne in General Job Shop.in this study, a dynamic job scheduling model is developed to simulate the manufacturing in an FMS. it is aimed to have a general model/ therefore, a broad range of input about the manufacturing system and the products is depending on the user of the simulation model. Also, some disturbances on the manufacturing system, such as machine and material handling system breakdown, new jobs arriving to the system, are considered to make the model more realistle. At the end of the simulation, some performance measures, such as makespan, job flow times, number of tardy jobs, tardinesses of the jobs, machine and material handling system utilization ratios are presented to the user. As a result, a structure simulating the job scheduling -according to different user selected dispatching criterias- in a Flexible Manufacturing System and also supporting the management in determining some system parameters is developed.