Esnek üretim hücrelerinin tasarımında çok amaçlı optimizasyon problemi için matematik programlama yaklaşımı
A mathematical programming approach for multi-objective optimization problem in design of flexible manufacturing cells
- Tez No: 465373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Esnek üretim sistemlerinin yüksek otomatik teknolojileri sayesinde daha fazla çeşitliliğe sahip ürün daha hızlı ve verimli şekilde üretilebilmektedir. Bu çalışmada rotalama esnekliğine sahip esnek üretim hücrelerinin tasarımı ele alınmıştır. Çalışma ile birlikte esnek üretim hücrelerinde bazı amaçlar ve kısıtlar doğrultusunda parçaların optimal rotasının bulunmasını hedefleyen ağırlıklandırılmış karışık tamsayılı doğrusal matematik programlama modeli geliştirilmiştir. Oluşturulan matematik programlama modelinin amaç fonksiyonunda; (1) hücreler içi hareket sayısı; (2) hücreler arası hareket sayısı; (3) makine-sistem işyükü dengesizliği; (4) hücrelerde bulunan makinelerde kullanılan toplam takım sayısı ve (5) işçi-sistem işyükü dengesizliği şeklinde beş farklı amaç fonksiyonu kaleminin ağırlıklandırılmış toplamının minimize edilmesi hedeflenmiştir. Geliştirilen model, oluşturulan örnek problem ile test edilmiş ve modelin çözümünde LINGO 17.0 optimizasyon programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular üzerinde bazı parametrelerin etkisinin analiz edilmesi için duyarlılık analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Products having more diversity can be produced faster and more efficiently thanks to highly automated systems of flexible manufacturing systems. In this study, the design of flexible manufacturing cells with routing flexibility is considered. A weighted mixed integer linear mathematical programming model that aims to find optimal routing of parts in flexible manufacturing cells in accordance with some constraints and objectives is developed. The aim of the mathematical programming model is to minimize the weighted sum of five objective functions: (1) the total number of intracellular movements; (2) the total number of intercellular movements; (3) the total machine-system workload unbalance; (4) the total number of tools on all machines in cells; (5) the total labor-system workload unbalance. The developed model is tested with an illustrative example problem and LINGO 17.0 optimization program is used to solve the model. Related sensitivity analysis is carried out to analyze some parameters for the obtained results.