Gevaş- Gürpınar bölgesinin rüzgar enerjisi potansiyelinin saptanması
The determination of wind energy potential in Gevaş-Gürpinar region
- Tez No: 268770
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisi tesisinin kurulmasından önce o bölgenin rüzgar özelliklerinin bilinmesi gerekir. Bu araştırmada, Gevaş- Gürpınar bölgesinin rüzgar enerjisi potansiyelinin bulunması amaçlanmıştır. Elde edilen ortalama rüzgar hızı ve bölgenin ortalama rüzgar enerji potansiyeli hesaplanmış ve yatırım için elverişli olup olmadığı ortaya konmuştur.Gevaş- Gürpınar bölgesinde kurulan rüzgar istasyonunda 10 metredeki rüzgar hızları 30 s aralıklarla ölçülmüştür. Anemometre ile ölçülen değerler dataloggera istatistiksel değerlendirme yapılarak 10'ar dakika aralıklarla kaydedilmiştir. Elde edilen veriler aylık olarak bilgisayara kaydedilip değerlendirilmiştir. Bu çalışmada NRG Symphonie 9300 tip data logger ile anemometre kullanılmıştır.Sonuç olarak, bu verilerden yola çıkarak her ay için h=10 m de için ortalama rüzgar hızı ve güç yoğunlukları hesaplanmıştır. Bütün veriler dikkate alınarak h= 50 m ve h=70 m için toplamda ortalama rüzgar hızı ve güç yoğunlukları tahmin edilmiştir. h= 10 m, h= 50 ve h=70 m için ortalama rüzgar hızları sırasıyla 3.28 m/s, 4.59 m/s ve 4.8 m/s bulunmuştur. Ölçülen güç yoğunlukları ise sırasıyla 50.8 W/m2, 138,3 W/m2 ve 157.8 W/m2 bulunmuştur. Bu değerler ışığında, Türkiye genelinde ölçülen rüzgar parametrelerinin ortalamasının çok üstünde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is necessary to be known the especially of this area before the wind energy resort which is one of the the renewable energy resources was established. In this research, finding of energy potential has been aimed in Gevaş?Gürpınar region. According to the data which has been measured, the average wind speed and the potential of the average wind energy in the region have been calculated and it has been determined whether it is suitable (convenient) or not.In the Wind station, established in Gevaş?Gürpınar region, the wind speeds at h=10 m have been measured per 30s. The values, measured with anemometer have been saved into the data logger per 10 minutes by making statistical evaluation. The data, which has been measured, have been monthly saved and evaluated.As a result, thanks to these data, the average wind energy and the power density have been calculated for every month at h= 10 m. The average wind speed and the power density at h=50 m and h= 70 m have been predicted according to all data. The average wind speeds for h= 10 m, h= 50 m, and h=70 m were found respectively as 3.28 m/s, 4.59 m/s and 4.8 m/s. In addition, the power densities, measured were determined respectively as 50.8 W/m2, 138.3 W/m2 and 157.8 W/m2. In the light of this values, It has been seen that the wind potential of this area is very high, compared with the average of the wind potential of Turkey.