Bazı pirimidin halkalı sübstitüe salisilaldehit schiff bazı komplekslerinin termal bozunma kinetiği
Thermal decomposition kinetics of complexes of some pyrimidine chain substitute salicylaldehyde schiff base
  1. Tez No: 268778
  2. Yazar: SUAT AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada 1-Amino-5-benzoil-4-fenil-1H-piridin-2-on ile Schiff bazlarının ve bunun bazı metal komplekslerinin ısısal bozunma kinetiği izotermal olmayan deney koşulları altında termogravimetri yöntemi ile araştırıldı.Bozunma kinetiği çalışmalarında önemli yer tutan literatürde fark diferansiyel olarak söz edilen termogravimetrik yöntemlerden, söz konusu analizler için Freeman-Carroll'un yöntemi seçildi.Tüm hesaplamalar, termogravimetrik eğrilerinden yararlanarak kinetik parametreleri Freeman-Carroll yöntemine göre bulmak için, EXCEL Paket Programı ile yapıldı ve bu çalışmada yer alan tüm grafikler de aynı paket programıyla çizildi. Bir n-tipi bir mekanizma varsayımıyla, DTA eğrilerinden yararlanarak aktivasyon enerjisi ve reaksiyon mertebesi tayını için, daha önce kayit edilen bir bilgisayar programının bir Microsoft Excel VBA makro programı haline getirilerek kulanıldı.Bu yöntemler kullanılarak söz konusu maddelere ait termogravimetrik bozunma eğrilerinden ve diferansiyel termal analiz eğrilerinden, bozunmaya ilişkin kinetik parametreler ( aktivasyon enerjisi E, aktivasyon entropisi ? S, frekans faktörü A, ve reaksiyon mertebesi n ) tayın edildi. Ayrıca bir kinetik dengeleme etkisi gözlendi ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, thermal decomposition kinetics of the 1-Amino-5-benzol-4-phenyl-1H-piridin-2-on Schiff base and their Cu(II), Ni(II), Co(II) and Zn(II) complexes were studied by thermogravimetri(TG) under non-isothermal experimental conditions.While studying the decomposition kinetics, it was considered worthwhile, difference-diferential methods mentioned in the literature. Freeman-Carroll method was chosen for the analyses of the data.All the calculations were made with EXCEL packet program for method of derived kinetic parameter from TG curves, and all the graphs in this work were drawn by EXCEL packet program also. One of previously reported algorithm for the estimation of kinetic parameters, activation energy (E) end reaction order (n), from DTA traces assuming an n-type mechanism, after transformed the algorithm to EXCEL VBA macro, were used.From the TG curves apparent kinetic parameters (activaton energy E, activation entropy ? S, frequency factor A, and reaction order n ) were determined by using the methods. In addition a kinetic compensation effect was observed and discussed.Keywords : Thermogravimetry(TG), Differantal Thermal Analyses(DTA), Thermal Decomposition Kinetics, Schiff Bases, Chelat Complexes.