Application of two receptor models for the investigation of sites contaminated with polychlorinated biphenyls: Positive matrix factorization and chemical mass balance
Poliklorlu bifenillerle kirlenmiş sahaların araştırılmasında iki reseptör modelinin kullanılması: Pozitif matris faktorizasyon ve kimyasal kütle dengesi
  1. Tez No: 268804
  2. Yazar: FİLİZ DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma iki reseptör modelinin, Pozitif Matris Faktorizasyon (PMF) ve Kimyasal Kütle Dengesi (CMB), PCBlerle kirlenmiş sahaların araştırılmasında uygulamasını içermektedir. Her iki model genellikle atmosferik kirlilik çalışmalarında kirlilik kaynaklarının belirlenmesi ve ayrıştırılması için kullanılmaktadır. Ancak son on yılda toprak/sediman ve suda PCBlerin araştırılmasında da önem kazanmışlardır. Çalışmanın dört ana amacı vardır; (i) Eymir Gölü çevresinde örnekleme çalışması yaparak toplanan toprak/sediman numunelerinde PCB analizi yapılarak PCB kirlilik durumunun tespit edilmesi, (ii) literatürdeki CMB yazılımının verimlilik ve kullanılabilirlik açısından iyileştirilmesi (iii) Eymir gölünün tarihsel PCB kirlilik durumu düşünülerek PCBlerin degredasyonuyla ilgili olarak bilgi toplayıp göldeki PCBlerin kaynaklarının belirlenerek ayrıştırılması için CMB modelinin uygulanması (iv) Monte Carlo ile oluşturulmuş yapay veri setlerinin kullanılmasıyla PCBlerin hem kaynaklarının belirlenmesi hem de doğadaki akıbetinin incelenmesinde PMF modelinin kullanılmasıdır.Toplam PCB konsantrasyonu (Aroclor bazında) Eymir ile Mogan'ı bağlayan kanaldan alınan numunelerde tespit değerinin altı ve 76.3 ng/g değerleri arasında olup medyanı 1.7 ng/g olarak ölçülmüştür. CMB modeli uygulaması yüksek klorlu Aroclor karışımlarının (genellikle transformatörlerde görünen Aroclor 1254 ve 1260) numune alma bölgesinde kirliliğe neden olduğunu göstermiştir. CMB model yazılımında yapılan değişikliklerle kullanıcıya hızlı ve kolay kullanım imkanı sağlamıştır. Geliştirilen ve literatürde var olan iki belirsizlik denkleminin PMF modelinin sonuçlarını açıklamada daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the application of two receptor models, namely Positive Matrix Factorization (PMF) and Chemical Mass Balance (CMB), on the investigation of sites contaminated with PCBs. Both models are typically used for apportionment of pollution sources in atmospheric pollution studies, however have gained popularity in the last decade on the investigation of PCBs in soil/sediments. The aim of the study is four-fold; (i) to identify the status of PCB pollution in Lake Eymir area via sampling and analysis of PCBs in collected soil/sediment samples, (ii) to modify the CMB model software in terms of efficiency and user-friendliness (iii) to apply the CMB model to Lake Eymir area PCB data for apportionment of the sources as well as to gather preliminary information regarding degradation of PCBs by considering the history of pollution in the area (iv) to explore the use of PMF for both source apportionment and investigation of fate of PCBs in the environment via use of Monte-Carlo simulated artificial data sets.Total PCB concentrations (Aroclor based) were found to be in the range of below detection limit to 76.3 ng/g dw with a median of. 1.7 ng/g dw for samples collected from the channel between Lake Mogan and Lake Eymir. Application of the CMB model yield contribution of highly chlorinated PCB mixtures (Aroclor 1254 and Aroclor 1260; typically used in transformers) as sources. The modified CMB model software provided user more efficient and user friendly working environment. Two uncertainty equations, developed and existing in literature, were found to be effective for better resolution of sources by the PMF model.