Bayesian inference in Anova models
Anova modellerine Bayesian yaklaşım
- Tez No: 268810
- Danışmanlar: PROF. DR. MOTİ LAL TİKU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Boyutu n olan rassal örneklemden gelen konum ve ölçek parametrelerinin tahmini İstatistikte büyük öneme sahiptir. Bir tahmin edici, yansız olmakla birlikte, Cramer_Rao en küçük varyans sınırına erişirse bütünüyle etkin olarak adlandırılır. Bu özelliklere sahip tahmin edicileri veren yöntem uyarlanmış en çok olabilirlik yöntemidir. Görüldüğü gibi, bu tahmin ediciler, örneklem bazlı en çok olabilirlik yöntemleri gibi klasik analizler ile daha etkin hale getirilemezler. Bu durum öncül olasılık dağılımları ile olabilirlik fonksiyonunu birleştiren Bayesci yöntemlere olanak vermektedir. Öncül dağılımın ve örneklemden elde edilen bilginin formal kombinasyonu soncul dağılım olarak adlandırılır. Soncul dağılım bilinmeyen parametrelere göre maksimize edilir. Bu işlem sonucunda en yüksek soncul olasılık yoğunluk (HPD) tahmin edicileri elde edilir. Fakat çoğu durumda soncul dağılımın maksimum noktasını bulmak analitik ve hesapsal açılardan oldukça zorlayıcı olabilir. Bu sorunları aşabilmek için, soncul dağılımda olabilirlik fonksiyonu yerine uyarlanmış olabilirlik fonksiyonunu kullandık. Genelleştirilmiş Lojistik dağılımlarında konum ve ölçek parametleri için HPD tahmin edicileri türettik. Bu analizleri tek yönlü deney tasarımı çalışmaları ile genişlettik. Blok etkileri ve (hata terimlerinin dağılımındaki) ölçek parametresi için cebirsel olarak uygun formda olan HPD tahmin edicileri elde ettik. Bu tahmin edicilerin yüksek derecede etkin olduklarını gösterdik. Sonuçlarımızın yararlılığını göstermek adına gerçek hayattan elde edilen veriler ile örnekler verdik. Böylece deney tasarımında geleneksel Bayesci tahmin yöntemlerinde karşılaşılan analitik ve hesaplama zorluklarını aşmış olduk.
Özet (Çeviri)
Estimation of location and scale parameters from a random sample of size n is of paramount importance in Statistics. An estimator is called fully efficient if it attains the Cramer-Rao minimum variance bound besides being unbiased. The method that yields such estimators, at any rate for large n, is the method of modified maximum likelihood estimation. Apparently, such estimators cannot be made more efficient by using sample based classical methods. That makes room for Bayesian method of estimation which engages prior distributions and likelihood functions. A formal combination of the prior knowledge and the sample information is called posterior distribution. The posterior distribution is maximized with respect to the unknown parameter(s). That gives HPD (highest probability density) estimator(s). Locating the maximum of the posterior distribution is, however, enormously difficult (computationally and analytically) in most situations. To alleviate these difficulties, we use modified likelihood function in the posterior distribution instead of the likelihood function. We derived the HPD estimators of location and scale parameters of distributions in the family of Generalized Logistic. We have extended the work to experimental design, one way ANOVA. We have obtained the HPD estimators of the block effects and the scale parameter (in the distribution of errors); they have beautiful algebraic forms. We have shown that they are highly efficient. We have given real life examples to illustrate the usefulness of our results. Thus, the enormous computational and analytical difficulties with the traditional Bayesian method of estimation are circumvented at any rate in the context of experimental design.