Güvendik köyünde kültürel değişme süreci
  1. Tez No: 26882
  2. Yazar: ŞEBNEM PALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. SERPİL ALTUNTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, nüfus değişimi (mübadele) nedeniyle Yunanistan'ın Selanik ilinden göç ederek Amasya ili Taşova ilçesine bağlı Güvendik (Herizdagı) Köyünde yaşamaya başlayan bir grup göçmenin yaşadığı sosyal değişme sürecinin saptanmasıdır. Mübadele tarihi olan 1923 'den günümüze kadar geçen yetmiş yıllık süreç içinde bu göçmen kültürün diğer kültürlerle etkileşimine bağlı bir kültürel değişme süreci yaşadığı sayıltısından yola çıkılan araştırma sonucunda elde edilen veriler şöyle özetlenebilir. Güvendik köyündeki sosyal /kültürel değişmenin kaynağını, köyün çevre kültürlerle sosyo-ekonomik düzeydeki ilişkisi ve etkileşimi oluşturmaktadır. Sosyo-ekonomik düzeydeki değişmelerin yansımalarını farklılaşan üretim ilişkileri ve tüketim biçimlerinde görmek olanaklıdır. Ayrıca sosyal, ekonomik ve teknolojik değişmelerle doğrudan ilişkili konut tipleri, ulaşım, haberleşme, beslenme, sağlık gibi kültürel öğelerde de değişme gözlemlenebilir. Ancak göçmen grubun kültürel kimliğinin korunmasında önemli işlevleri olan dil ve iletişim sistemindeki değişmeleri eş süremli boyutta gözlemlemek biraz güç olmuştur. Bunun yanında sosyal örgütlenmenin temelinde yer alan aile ve akrabalık sistemi, gruplar ve gruplar arası ilişkiler, din, değerler sistemi ve kişilik yapısı ile ilgili tutum ve davranışlarda değişme eğiliminin eş süremli olarak yavaş olduğu gözlemlenmiştir.11 Sonuç olarak göç sonrasında, kültürünü görece koruyan Güvendikli tarihsel süreklilik içinde asimilasyon ve kültürleşme yaşadığı düşünülmektedir. Bir süre kültürel kimliğini başarıyla korumasına karşın Güvendiklinin son yıllardaki tüm dünya ve Türkiye genelinde görülen artan ivmeli tekno-ekonomik ve sosyal değişmeleri de kapsayan global değişme sürecinin de bir parçası haline geldiği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The purpose of this research is to set down the process.of social/cultural change in a group of Turks of Salonika extraction who migrated from Greece in 1923 and settled in Güvendik (Herizdagı) village belonging to the district of Taşova of the city of Amasya. Since 1923 the immigrant group of Güvendik who is tought to have a unique and original culture, has been experiencing the process of social/cultural change in the frame of interaction and relation with peripheral cultures. By the help of the above, the major findings of the research can be summarized as follows : The main source of the change process is the techno- economic interaction of the Güvendik culture to the peripheral cultures. The reflections of these changes can be found in the change and differentiation of the means of the production and the forms of consumtion. It is also possible to observe rapid changes in some of the cultural elements, in accordance with techno-economic and social changes, such as the shape of the houses, transportation, producing and preparing food, health care. However it is rather difficult to observe changes syncronicaly in language and communication which have important roles and functions in preserving and protecting their cultural identity. In addition, in social organizationIV which is consisted of family, kinship, groups and statues, has a tendency to change slowly. Consequently, after migration the immigrant group of Güvendik had preserved its identity for a short period of time. But after that it had exposured to the processes of assimilation and acculturation. Today it can be assumed the immigrant group who had been able to keep its cultural identity for a period of time, cannot isolate itself from the rapid techno-economic changes both in Turkey and in the world.