Suggest me a movie: A multi-client movie recommendation application on facebook
Suggest me a movie: Facebook'ta çok kullanıcılı öneri uygulaması
  1. Tez No: 268825
  2. Yazar: SEDA ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. AYŞENUR BİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Facebook uygulaması olarak ulaşılabilen bir film öneri sistemi tasarlandı. Busistemden gelen bilgilerin analizi ile sosyal çevrenin kişisel zevklere olan etkisi anlaşılmayaçalışıldı. Daha verimli ve faydalı bir sosyal çevre etkisi analizi yapmak amacıyla, kişisel profilleryerine, kullanıcıların arkadaş çevrelerinin ortak zevk ve tatlarını gösteren sanal profilleroluşturuldu. Daha yenilikçi ve doğru film önerileri yapabilmek için bu oluşturulan sanal profillerinuyumluluğuna göre öneriler yapılmaya çalışıldı. Esas olarak, benzer sosyal çevreyegöre ve benzer kullanıcıların sosyal çevrelerine göre olmak üzere iki farklı yöntemle filmönerileri oluşturuldu ve öneriler değerlendirildi. Daha doğru bir analiz yapabilmek amacıylaöneri belirlenmesinde sadece iş birlikçi filtreleme kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, an online movie recommendation engine that serves on Facebook is developedin order to evaluate social circle effects on user preferences in a trust-based environment.Instead of using single-user profiles in the social environment identification process, virtualgroup profiles that present common tastes of the social environments, are formed to achieve asuccessful social circle analysis and innovative suggestions. Recommendations are generatedbased on similar social circles and based on social circles of similar users separately and theirresults are evaluated. Pure collaborative filtering is applied to emphasize the influence ofsocial environment characteristics.