Secure mail gateway
Güvenli posta geçidi
  1. Tez No: 268837
  2. Yazar: GÜVEN ORKUN TANIK
  3. Danışmanlar: DR. ATTİLA ÖZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geçtiğimiz birkaç onyıl internetin ve internet üzerinde yapılan iletişimin ?özellikle elektronik postanın- doğuşuna ve patlamasına tanıklık etti. Ancak, çalışmaların gösterdiği üzere, güvenlik araçları bulunsa bile bunların kullanımı nadir ve problemli olmaktadır. Bu çalışma elektronik posta güvenliği sistemlerinin bazı eksikliklerini ? eksik kullanım, karmaşık anahtar yönetimi ve içeriğin filtrelemeye karşı istenmeden bağışıklanması gibi ? çözmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada iki katmanlı bir kriptografi sistemi ile internet-alanı seviyesinde anahtarlar önerilmekte ve bu sistemin performans analizleri verilmektedir. Anahtar yönetimini geliştirmek ve kolaylaştırmak üzerine analizler de verilmektedir. Sonuçlar, performanstan önemli bir ödün vermeden ve anahtar yönetimini de kolaylaştırarak, elektronik postaların korunmasının mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Past few decades witnessed the birth and explosive growth of the internet and the communications ?most notably the electronic mail- through it. Studies indicate that although security measures are deployed, their usage is very limited and problematic. This work proposes a system to address some of the shortcomings of present mail security systems, such as underutilization, complicated key management and unwanted immunization against filtering-scanning. A two-layer message encryption scheme with domain level keys is introduced and a performance analysis is presented. An analysis of the improvement on the key management is also presented. Results show that, e-mails can be secured without significant performance impact, and visible ease of key management, by using the system proposed in this thesis.