Tuning the optoelectronic properties of conjugated polymers via donor-acceptor-donor architectures
Donör-akseptör-donör yapıları ile konjuge polimerlerin optoelektronik özelliklerinin ayarlanması
  1. Tez No: 268836
  2. Yazar: SİMGE TARKUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE, YRD. DOÇ. DR. ERDAL ONURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yapısal farklılıkların sentezlenen polimerlerin elektrokimyasal ve optoelektronik özellikleri üzerindeki etkisinin anlaşılabilmesi için elektron donör ve elektron akseptör heterosiklik yapıların birleştirilmesi ile yeni bir ?-konjuge monomer sınıfı sentezlendi. Alternatif donör-akseptör-donör stratejisinin kullanılması ile ?-konjuge moleküllerin yapılarında kolaylıkla değişikler yapıldı. Bunun sonucunda polimerlerin redoks, elektronik ve optik özellikleri kontrol edildi. Bu kontrol ile polimerlerin bant aralık değerleri 1.0 eV ile 1.8 eV arasında değiştiği gözlendi. Yapısal değişiklikler ile değişen elektronik soğurma enerjisi polimerlerin nötral durumda farklı renklere sahip olmasını sağlarken, multi-elektrokromik özellik gösteren polimerlerinde sentezlenmesini sağladı. Sentezlenen iletken polimerlerin elektronik ve elektrokromik özellikleri dönüşümlü voltametre, UV-Vis-NIR spektroelektrokimyasal ve kolorimetrik çalışmalarla araştırılmıştır. Polimerlerin p- ve n- tipi katkılama ile renklerindeki değişim spektroelektrokimyasal çalışmalar ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
A new class of ?-conjugated monomers was synthesized with combination of electron donating and electron-withdrawing heterocyclics to understand the effects of structural differences on electrochemical and optoelectronic properties of the resulting polymers. The use of this alternating donor-acceptor-donor strategy allows the synthesis of low band gap polymers in which the redox, electronic, and optical properties are controlled through easily approachable synthetic modification of the polymer backbone. This control allows fine-tuning of the band gap to values between 1.0 and 1.8 eV by making structural changes. These structural manipulations yield varied electronic absorption energies for a range of colors in the neutral polymer films, multi-colored electrochromism, and accessible states for reduction leading to n-type doping. The polymers prepared were characterized using cyclic voltammetry, colorimetry, and UV-Vis-NIR spectroscopy demonstrating that the polymers can undergo both p- and n-type doping and color changes in both redox states.