Crossing: A framework to develop knowledge-based recommenders in cross domains
Crossing: Çapraz tavsiye alanlarında bilgi tabanlı tavsiye sistemi geliştirmek için bir çatı
- Tez No: 268847
- Danışmanlar: DR. AYŞENUR BİRTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son on yıl içinde, çok fazla miktarda bilgi internete sağlanmakta ve bunun sonucunda?Aşırı Bilgi Yüklenmesi? sorunu ortaya çıkmaktadır. Tavsiye sistemleri gibi bilgifiltreleme sistemleri ise kullanıcılara kişiselleştirilmiş hizmetler sunarak bu sorunuaşmada en önemli teknolojileriden biri olmuştur. Belirli bir öneri alanı içinde bu alana aitbilgilere dayanılarak yapılan tavsiyelerin kalitelerini artırmak ve maksimum kullanıcımemnuniyetini sağlamak için bir çok çalışma gerçekleştirilmiştir. Ancak, mevcut tavsiyesistemlerinin altyapıları farklı öneri alanlarındaki kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak içintam bir mekanizma sağlayamamakta ve öneri alanları arasında gerçekleştirilen çapraztavsiyelerde kötü bir performans göstermektedir. Bu tez çalışması içinde, öncekiçalışmalardan farklı olarak bilgi tabanlı tavsiye sistemlerinin kolaylıklageliştirilebilmesine odaklanılmış ve etkin çapraz tavsiye yeteneğine sahip dinamik birtavsiye sistemi çatısı önerilmiştir. Çatı, jenerik ve esnek bir yapıya sahiptir, veri modelleriile kullanıcı arayüzleri ontolojiler baz alınarak oluşturulmaktadır. Tavsiye çeşitliliğiartırmak amacıyla yeni öneri alanları kolaylıkla sisteme eklenebilir. Eğer birbirlerineyakın olmayan öneri alanlarının özelliklerinin doğrudan eşleşmesi mümkün değilseçapraz tavsiyeler bu özelliklerin bir üst seviyede soyutlaması yoluyla gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
Over the last decade, excess amount of information is being provided on the web andinformation filtering systems such as recommender systems have become one of the mostimportant technologies to overcome the `Information Overload? problem by providingpersonalized services to users. Several researches have been made to improve quality ofrecommendations and provide maximum user satisfaction within a single domain basedon the domain specific knowledge. However, the current infrastructures of therecommender systems cannot provide the complete mechanisms to meet user needs inseveral domains and recommender systems show poor performance in cross-domain itemrecommendations. Within this thesis work, a dynamic framework is proposed whichdiffers from the previous works as it focuses on the easy development of knowledge-based recommenders and it proposes an intensive cross domain capability with the help ofdomain knowledge. The framework has a generic and flexible structure that data modelsand user interfaces are generated based on ontologies. New recommendation domains canbe integrated to the framework easily in order to improve recommendation diversity. Thecross-domain recommendation is accomplished via an abstraction in domain features ifthe direct matching of the domain features is not possible when the domains are not veryclose to each other.