Comparative evaluation of birth and death method and orthogonal matching pursuit in image analysis
İmge analizinde doğum ve ölüm metodunun ve bağıntısız takip eşleşmesinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 286344
  2. Yazar: FATİH ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ağaçlar ve benzin tankları gibi, önceden tanımlanmış dairesel nesneleri tanıyabilmek için yeni bir yöntem sunuyoruz. Metodumuzu işaretli nesne süreci adı verilen ve nesne sürecine dayalı olasılıksal bir yaklaşım olarak ele alıyoruz. Imgelerde disk olarak modellenmiş nesneler, ağaçlar veya benzin tanklarını temsil ediyor. öncelikle, nesnedeki önsel bilgiyi ve veriyi de dikkate alan bir Gibbs yoğunluğu tanımlıyoruz. Tanımladığımız enerji başlıca iki kısımdan oluşuyor; birincisi, nesnelerin kendi arasında örtüşmesini engelleyen önsel enerji, diğeri de, SAR imgesindeki nesnenin modele uygunluğunu ölçen veriye bağlı enerji. Model ve enerji işlevini oluşturduktan sonra, problem bir enerji enküçültme sorununa indirgeniyor. Doğum ve ölüm dinamiklerine bağlı yöntemle, süreci nesnelerin ortaya çıkarılması için örnekliyoruz. Bunun sonunda, toplam nesne sayısını ve nesnelerin yerini buluyoruz. Büyük imgelerde, bu yöntem elle saymaktan daha hızlı olmasının yanında, bir ön işlem veya da kullanıcı gözetimi gerektirmez. İkinci olarak, yeni doğum ve ölüm algoritmasını, modeli de değiştirerek hava imgelerindeki dikdörtgen binaların tanınmasında da kullandık.Kendi yöntemimizle dikdörtgen bina tanımanın zorluğu, doğum haritasını oluşturmadaki zorluktan kaynaklanıyor. Bu engeli aşmak için değişimsiz renk özniteliğini ve gölge bilgisini kullandık.Doğum ve ölüm algoritması, daha önceki kullanılan metodlardan daha hızlı bir algoritmadır. Bu algoritmanın kötü yanı çalışma zamanı nesne sayısıyla değil, imge boyuyla değişmesidir. Bu yüzden seyrek imgelerde eşleşen takip algoritmasını kullanarak bu sorunu çözdük.
Özet (Çeviri)
We present a new approach to extract predefined circular objects, such as trees and oil tanks, from aerial images. We consider a stochastic approach based on an object process also called marked point process. The objects represent trees or oil tanks which are modeled by their geometrical properties in the image. We first define a Gibbs density that takes into account both prior information and the data. The energy we defined is composed of two terms, one is a prior, penalizing overlaps between objects, and the other is a data term, which measures the suitability of an object in the image. After constructing the model and energy function, then the problem is reduced to an energy minimization problem. We sample the process to extract the configuration of objects minimizing the energy by a fast birth-and-death dynamics, leading to the total number of objects (trees or oil tanks in our case). In large images, this approach is much faster than manual counts and does not need any preprocessing or supervision of a user. We also adapted the algorithm to extract rectangular buildings in aerial images. We used the invariant color feature and shadow information in order to construct the birth map for buildings.Birth and death method is a faster algorithm compared to the previous methods. The drawback of the algorithm is that the running time doesn't change with the sparsity of the image. Thus, we have adapted orthogonal matching pursuit algorithm to estimate the number of objects in a fast manner in sparse images.