Interactions of cholesterol reducing agent simvastatin with charged phospholipid model membranes
Kolesterol düşürücü ajan simvastatinin yüklü fosfolipid model membranlarla etkileşimi
  1. Tez No: 268849
  2. Yazar: EDİZ SARIIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kolesterol düşürücü bir ajan olan simvastatinin model membranlarla olanetkileşimi incelenmiştir. Simvastatinin anyonik DPPG lipitinden oluşturulmuşçok katlı lipozomların termotropik faz davranışı ve fiziksel özelliklerine olanetkisi sıcaklığa ve simvastatin derişimine bağlı olarak araştırıldı. Ayrıcasimvastatin-model membran etkileşimlerinde asil zincir uzunluğunun etkisidipalmitol fosfatidilgliserol (DPPG) ve dimirisitol fosfatidil gliserol (DMPG)lipitleri kullanılarak araştırıldı. Tüm çalışmalarda katman yapısına zararvermeyen Fourier Dönüşüm Kızılötesi (FTIR) spektroskopisi ve DiferansiyelTarama Kalorimetrisi (DSC) teknikleri kullanıldı.Bu çalışmada yapılan değerlendirmelerde simvastatinin kullanılan modelmembranlarla etkileşime girdiği ve membran yapısında fiziksel değişimlereyol açtığı tespit edildi. Bu etkiler membranların termotrofik faz değişimdavranışlarında, membran düzenliliği (açil zincir esnekliği), lipitlerin kafa grupyapılarında ve membran akışkanlığında görülmüştür.Sonuçlarımıza göre FTIR spektrumun C-H bölgesinin analiz edilmesiylesimvastatin konsantrasyonu yükseldikçe, faz geçiş eğrisinin genişlediği ve önfaz geçiş sıcaklığı tamamen yok olduğu, membran düzensizliğinin azaldığı,membran akışkanlığının arttığı görülmüştür. Ayrıca C=O gerilme ve PO2gerilme bantlarının analiziyle simvastatin kafa gruplarına yakın gliseroliskeletinde ve PO2- fonksiyonel gruplarının etrafında hidrojen bağ yapmakapasitesinin azaldığı diğer bir deyimle simvastatin kaynaklı dehidrasyonoluştuğu gözlemlenmiştir.Simvastatin konsantrasyonu arttıkça DSC tepe eğrileri genişlemiş ve dahadüşük sıcaklık değerlerine kaymıştır. Ayrıca DSC termogramlarındasimvastatin sebepli yanal faz ayrımının olduğu görülmüştür.Çalışmanın ikinci kısmında, simvastatin-model membran etkileşimlerinde asilzincir uzunluğunun etkisi DPPG ve DMPG lipitleri kullanılarak araştırılmıştır.FTIR spectroskopisi çalışmalarında kullanan parametreler DMPG ve DPPGmembranları için karşılaştırılmış ve CH2 asimetrik gerilme bandı jel fazıfrekans değerleri dışında benzer sonuçlar gözlemlenmiştir. Yapılançalışmalarda genel olarak zincir uzunluğunun değişimi simvastatininmembranlar üzerinde etkisinde anlamlı değişikliklere yol açmadığıanlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interactions of cholesterol reducing agent simvastatin with charged modelmembranes were investigated. Effects of cholestrol reducing agentsimvastatin on the phase transition behaviour and physical properties of theanionic dipalmitoyl phosphatidylglycerol (DPPG) multilamellar liposome werestudied as a function of temperature and simvastatin concentration. Moreoverthe effect of acyl chain length on the simvastatin model membraneinteractions was monitored using dipalmitoyl phosphatidylglycerol (DPPG)and dimyristoyl phosphatidylglycerol (DMPG) lipids. All experiments werecarried out by two non-invasive techniques namely Fourier TransformInfrared (FTIR) Spectroscopy and Differential Scanning Calorimetry (DSC).The observations made in the this study clearly showed that simvastatininteracts with the lipids of multilamellar liposomes and induces somevariations in the structure of membranes. These effects are seen in thethermotropic phase transition profile of the membranes, on membrane order,acyl chain flexibility, lipid head group structures and membrane fluidity.The analysis of the C-H stretching region of FTIR spectra showed that, assimvastatin concentration increased, the phase transition curve broadened,pretransition temperature diminished, membrane order and membranefluidity increased for anionic DPPG membrane. Moreover analysis of theC=O stretching and PO2- stretching bands showed that simvastatin causeddehydration effect by decreasing of hydrogen bonding capacity in the glycerolbackbone and also around the lipid head groups.DSC studies showed that as the simvastatin concentration increased, DSCcurves broadened. In addition, simvastatin-induced lateral phase separationwas observed in the DSC thermograms.In the second part of the study, the effect of acyl chain length on thesimvastatin - membrane interactions was investigated for DPPG and DMPGlipid membranes. All parameters used in the FTIR studies are compared forDMPG and DPPG membranes. Similar results were observed for bothmembranes, except for the CH2 antisymmetric stretching band frequency atgel phase,. Results showed that there are no significant effect of acyl chainlength on simvastin - membrane interactions.