Lamine ahşap malzemede ağaç türü katman sayısı ve tutkal, çeşidinin eğilme direncine etkileri
The Effects of bending resistance the species of wood, glue type and number of layer in laminated wood material
- Tez No: 83972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
LAMtNE AHŞAP MALZEMEDE AĞAÇ TÜRÜ, KATMAN SAYISI VE TUTKAL ÇEŞİDİNİN EĞİLME DİRENCİNE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Nihat DÖNGEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada, masa ve sehpa ayaklan ile oturma mobilyalarında kullanılan lamine ahşap malzemede ağaç türü, katman sayısı ve tutkal çeşidinin eğilme direncine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, ülkemizde yaygın olarak kullanılan sarıçam (Pinus sylvestris 1.), Doğu kayını (Fagus orientalis 1.) ve meşe (Quercus petreae 1.) odunlarından üç, beş ve yedi katmanlı olarak hazırlanan lamine malzemeler PVAc, Desmodur-VTKA ve Klebit 303 tutkallan ile yapıştırılarak DİN 52186 esaslarına göre eğilme direnci deneyine tabi tutulmuşlardır. Deneyler sonunda; en yüksek eğilme direnci PVAc tutkalı ile yapıştınlmış beş katmanlı kayında elde edilmiştir. Bunu gitgide azalarak Desmodur-VTKA tutkalı ile yapıştırılmış yedi katmanlı çam, klebit 303 tutkalı ile yapıştınlmış yedi katmanlı meşe, klebit 303 tutkalı ile yapıştınlmış yedi katmanlı kayın, klebit 303 tutkalı ile yapıştınlmış üç katmanlı çam ve PVAc tutkalı ile yapıştınlmış yedi katmanlı meşe izlemiştir. Bilim Kodu : 5002013 Anahtar Kelimeler : Mobilya, Lamine Ahşap, Çam, Kayın, Meşe, Eğilme Direnci Sayfa Adedi : 40 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECTS OF BENDING RESISTANCE THE SPECIES OF WOOD, GLUE TYPE AND NUMBER OF LAYER IN LAMINATED WOOD MATERIAL (M. Sc Thesis) Nihat DÖNGEL GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this study, it has been researched to effects of bending resistance the species of wood, glue type and number of layer in laminated wood material, using table,coffee table foots and sitting furniture. For this purpose; it was tested to determine the bending resistance of experimentals prepared from 3, 5 and 7 lahyers materials, which are widely used scotch pine (Pinus sylvestris 1.), beech (Fagus oriantalis 1.) and oak (quercus petrea 1.) wood based on DIN 52186. Experimentals were bonded PVAc, Desmodur-VTKA and klebit 303. At the result of experimentals, it has been obtained the highest bending resistance in 5 layers beech wood with bonded PVAc adhesive.lt has fallowed more and more decreasing by 7 layers scotch pine with bonded Desmodur- VTKA adhesive,7 layers oak with bonded klebit 303 adhesive, 7 layers beech with klebit 303 adhesive, 3 layers scotch pine with bonded klebit 303 adhesive and 7 layers oak with bonded PVAc adhesive. Science code : 5002013 Key Words : Furniture, Laminated Wood, Pine, Beech,Oak, Bending Resistance. Number of Page : 40 Adsivor : Doc. Dr. Mustafa ALTINOK