Yapay zeka yaklaşımı ile çimento sektöründe olabilecek kazaların değerlendirilmesi
Evaluation of accidents at cement industry by artificial intelligence approach
  1. Tez No: 268899
  2. Yazar: SERTAÇ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişmekte olan ülkeler için ekonomik anlamda lokomotif olarak nitelenebilecek sektörlerden biri olan çimento sektörü, gerek çalışma şartları, gerekse çalışan profili açılarından ele alındığında çalışma ortamının çok riskli olduğu sektörlerden biridir. Çalışma esnasında maruz kalınan bu riskler ve güvensiz davranışlar iş kazalarına neden olmaktadır. Kazalar neticesinde insan hayatına gelen zarar dışında her kazanın, kaza geçiren kişiden başlayarak, çalışılan firma ve nihayetinde ülke ekonomisi için olumsuz yönde bir ekonomik değeri ortaya çıkmaktadır. Kazaların önlenmesi için ülkelerin geliştirdikleri yasal zorunluluklar, çalışan ve işverenlere getirilen yükümlülüklerin yanında bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yol gösterici olmaktadır.Bu çalışmada çimento sektöründeki iş kazalarının analizi amacı ile; bir çimento şirketinin faaliyet gösterdiği ülkelerde, 4 yıl içinde meydana gelen 1529 iş kazası incelenmiştir. Eldeki verilerin karmaşıklığı ve düzensizliği istatiksel çalışmaya olanak vermediğinden, veriler yapay zeka yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Belirli bir tesiste çalışan belirli özelliklere sahip bir işçinin kaza yapması halinde olacak kazanın ciddiyeti incelenmiş olup, başarılı neticeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement industry, one of the leading sectors economically for emerging countries, is recognised as a perilous work environment considering ist heavy working conditions and labour profiles. Hazards exposed during operations and unsafe behaviours are causing accidents. In addition to humon loss, accidents initiate unfavorable financial assests for victim of the accident, for the employer and for the national economy as well. Besides statutory actions developed by countries and liability assumed by employers and employees; scientific researches and studies also contribute prevention of work accidents.In this study, 1529 work related accidents of a leading cement company that occured during its operations within 60 countries in 4 years, have been evaluated in order to analyse work accidents at cement industry. Due to complexity and disorder of the data, artificial intelligence approach has been used instead of statistical study. Severity of a potential accident was evaluated for an employee operating at a certain location with certain characteristics and satisfactory results obtained.