GPS kullanan web servis tabanlı uyarlanabilir mobil uygulama
Web service based adaptable context-aware mobile application using GPS
- Tez No: 268898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, GPS kullanan ve bağlam farkındalığı olan, kullanıcının ilgilendiği servisleri bağlam bilgisine ve profil bilgisine göre üreten web servis tabanlı bir sistem geliştirilmiştir. Sistem aynı zamanda kullanıcının yaptığı tercihlere göre profili güncellemektedir. Bu sistemin mobil ara yüzü kullanıcıdan bilgi girişi istemeden bağlam bilgilerini merkezi uygulamaya göndermektedir. Merkezi uygulama kayıtlı etkinlikler arasından bir değerlendirme yaptıktan sonra mobil uygulamaya yanıtı gönderir. Mobil uygulama aracılığıyla tercihler yapılır. Yapılan tercihler kullanıcı profilini güncellemek üzere kaydedilmektedir.Güncellenen profil sayesinde kullanıcının ilgilenebileceği etkinlikler otomatik olarak belirlenmiş olur. Zaman harcayan, birçok servis arasından yapılacak seçimler, konum bilgisine göre gönderilen seçenekler arasından yapılır. Böylece mobil cihaza mobil kullanıcının ilgisini çekmeyecek bilgi iletilmemiş olur. Zaman tüketimi, mobil cihaz kaynaklarının tüketimi ve maliyetler azalacaktır. Bunların yanı sıra, profilde bulunan sağlıkla ilgili etiketler aracılığıyla hastalık gibi acil durumlarda hızlı sonuç üretilmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a context-aware, web service and GPS based mobile system generating information services responses according to profile and context data, has been developed. System updates profile of users according to their service preferences. This system sends context data to the server application with no entry from the user. The server application replies using some evaluation results of recorded actions. Selected actions have been saved to update profile of the user.By using this application, information services results are generated according to profile and context data without any effort from the user. The actions which user may be interested are automatically updated using profile of the user. Time consuming selections of list of services, becomes easier by the usage of this system. The mobile user receives only required and interested information about the services. The application saves time, resources of mobile machines and costs. In addition, generating service results according to attributes about health is an important issue for emergency situations.