OSI katman modelinde 3. katman güvenlik duvarı uygulaması
Third layer firewall application in OSI layer architecture
  1. Tez No: 268912
  2. Yazar: ONUR BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgisayar ağları günümüzde hemen her yerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle ağ üzerinden paylaşılan bilginin güvenliğinin sağlanması büyük önem kazanmıştır. Bilgi hırsızlığı ve kötüye kullanım gün geçtikçe artmaktadır. Bilgi güvenliğinin sağlanması ihtiyacı yeni teknolojilerin ve yeni sektörlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu teknolojilerin en önemli ürünlerinden bir tanesi ağ seviyesinde güvenlik sağlayan güvenlik duvarıdır.Bu çalışmada C programlama dili ve Linux çekirdeğinin bir parçası olan `Netfilter' kullanılarak bir güvenlik duvarı uygulaması tasarlanmıştır. Güvenlik duvarı uygulamasında genel fonksiyonlar, içerik filtreleme, paket filtreleme, NAT ve loglama kısımları mevcuttur. ICMP yankı istek bombardımanı ve SYN bombardımanı atakları başarıyla engellenmiştir. Ayrıca NAT yapma işlemi de sınanmış ve başarıya ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Computer networks are widely used almost everywhere in our day. For this reason it has become very important to maintain the security of the shared information over networks. Information theft and abuse have been increasing day by day. The need for the maintenance of the information security has led to new technologies and new sectors. One of the most important products of these new technologies is the firewall which provides network level security.In this work, a firewall application has been designed by using C programming language and `Netfilter? which is a part of Linux kernel. In the application developed, general functions, content filtering, packet filtering, NAT and logging are included. ICMP echo request bombardment and SYN bombardment attacks are successfully prevented. Also, NAT operation is tested and it is shown that it has been successful.