Kültür ve Turizm Bakanlığınca kültür merkezine dönüştürülen tarihi yapılarda önem-başarım değerlendirmesi
Importance and performance analiysis on the historical buildings refunctioned as cultural centers by the Ministry of Culture and Tourism
  1. Tez No: 268913
  2. Yazar: YUSUF SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyada ve ülkemizde yapısal ömürlerini tamamlamamış birçok yapı, yaşam biçimleri ve ihtiyaçlarda meydana gelen değişimlere ayak uyduramayarak kullanılamaz hale gelmektedir. Bu tezin amacı, kültürel mirasımızın önemli bir bölümünü oluşturan, kamu belleğine yer etmiş tarihi binaların Kültür Merkezi olarak yeniden işlevlendirilmesi sürecinde uygulanan mekansal dönüşümün, Edirne Deveci Han Kültür Merkezi, Muğla Kültür Merkezi ve Ordu Çok Amaçlı Salon örneleri üzerinden incelenmesi ve Edirne Deveci Han Kültür Merkezinde yapılan anket ışığında kullanıcı memnuniyetinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, ilk olarak yeniden işlevlendirme kavramı irdelenmiş, daha sonra ise Kültür Merkezi işlevinin içerdiği mekan gereklilikleri belirlenmiştir. Seçilen örneklerin yeniden işlevlendirme öncesi ve sonrası durumu incelenmiş ve Kültür Merkezleri Daire Başkanlığı tarafından bazı İl ve İlçelerde uygulanmış olan Tip A1 Kültür Merkezi ile karşılaştırılarak, hangi fonksiyonların mevcut kabuk içinde kurgulanabildiği belirlenmiştir. Son olarak Edirne Deveci Han Kültür Merkezi'ni kullanan ziyeretçiler üzerinde önem-başarım analizi yöntemiyle anket uygulanmış, anket sonuçları ve mekan kurgusu değerlendirmiş, tez sürecinin başlangıcında ortaya konulan hipotezler sınanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lots of buildings all over the world and in our country, that haven?t completed their structural life, can not be able to cope with the changes on the social life and necessicites and become useless buildings. The purpose of this thesis is to examine the spatial transformation on the old buildings refunctioned as Cultural Centers, which constitutes an important part of our cultural inheritance and takes place at our public memory, with the examples Edirne Deveci Han, Muğla and Ordu Cultural Centers and analysing the importance and performance of the features in Edirne Deveci Han Cultural Center with the survey apllied on the users of the cultural center. To search this subject, refunctioning and the functions in a Culture Center were determined. The condition of the examples before and after refunctioning was examined and by comparing these conditions with the Type A1 Culture Center, which was applied at some cities by The Department of Cultural Centers, the functions that can be established in an existing shell were designated. Then, importance and permormance analysis was conducted in Edirne Deveci Han Cultural Center to identify users? priorities and evaluate what extent these were provided by the cultural centre. In the conclusion section, the comparison of these samples was evaluated, the hypotheses suggested at the beginning of the thesis were tested and finally proposals were put forward.