Feasibility study of multiple hydropower projects: Case study of Baltaci stream, Trabzon, Turkey
Çoklu hidroelektrik santrallerinin yapılabilirlik çalışması: Baltacı deresi örneği, Trabzon, Türkiye
  1. Tez No: 268933
  2. Yazar: BORAN EKİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTINBİLEK, YRD. DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yüksek sera gazı salımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmıştır. Hidroelektrik enerji en yaygın kullanılan yenilenebilir enerji kaynağıdır. Büyük ölçekli hidroelektrik santrallere karşı oluşan muhalefet, küçük hidroelektrik santrallerin kullanımını artırmıştır. Küçük hidroelektrik santrallerin planlanması zorlu bir mühendislik sürecidir. Hidroelektrik projelerinin ilk maliyet ve enerji hesaplarının yapılabilmesi için değişik yazılımlar geliştirilmiştir. RETScreen Temiz Enerji Analiz Yazılımı, tüm dünya çapında kullanılabilen ve hidroelektrik projelerinin ilk hesaplarını yapabilen bir yazılımdır. Bu çalışmada üç ardışık hidroelektrik projesi (Kemerçayır, Üçhalar ve Üçharmanlar Projeleri) ve bu projeler için oluşturulan dört değişik proje alternatifi RETScreen kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirilmenin sonuçları karşılaştırılarak projeler için en iyi alternatif belirlenmiştir. Ekonomik kazanımlarının yanında, hidroelektrik projeleri çevresel ve sürdürülebilirlik açılarından da incelenmelidir. Sürdürülebilir gelişme, doğal kaynakların yönetimini için çok önemli bir kavramdır. Uluslararası Hidroelektrik Ajansı'nın hazırladığı Sürdürülebilirlik Değerlendirme Protokolü, yeni veya kullanılan hidroelektrik tesislerin ekonomik, sosyal ve çevresel konularda değerlendirilmesi için kullanılabilir. Bu protokol, Kemerçayır hidroelektrik santralinin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Gerekli bilgiler bulunamadığından değerlendirme tamamlanamamıştır. Bunun yerine değerlendirilmenin gerçekleşebilmesi için ihtiyaç duyulan bilgiler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
High greenhouse gas emissions increased the importance of renewable energy resources. Hydropower is among the most widely used type of renewable energy. Oppositions to big hydropower projects with reservoirs increased the use of small hydropower plants. Development of a small hydropower project is a challenging engineering task. Different software?s are developed and used to make initial estimations of energy generation and initial costs of the project. RETScreen Clean Energy Analysis Software which can be used worldwide allows the user to estimate initial energy output and costs. In this study, three consecutive hydropower projects (HEPP), namely, Kemerçayır, Üçhanlar and Üçharmanlar HEPP?s and four alternative project formulations to these projects are evaluated using RETScreen. The results of the evaluations are compared and best formulation for the projects is identified. In addition to economical profitability, hydropower plants need to be evaluated in terms of their environmental impacts and sustainability aspects. Sustainable development is a fundamental concept of natural resources management. International Hydropower Association prepared the Sustainability Assessment Protocol to evaluate new or existing hydropower facilities with respect to various environmental, social and economic sustainability aspects. The Sustainability Assessment Protocol of IHA is used to evaluate Kemerçayır HEPP. Due to lack of necessary information, rather than conducting a sustainability assessment of a small hydropower project (SHP), necessary information required to conduct such a study is identified.