Rough cutting of germanium with polycrystalline diamond tools
Poli-kristal elmas takımlarla germanyumun kaba işlenmesi
- Tez No: 268945
- Danışmanlar: PROF. DR. M. A. SAHİR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Germanyum gevrek, yarı-metal bir malzemedir, lens ve pencere şeklinde Termal Görüntüleme Sistemlerinde kullanılmaktadır. Germanyum, 2 µm - 12 µm dalga boyu aralığında yüksek kızılötesi enerji geçirgenliğine sahiptir. Bu tez çalışması sırasında germanyumun işlenmesinde, poli-kristal elmas takımlar kullanılmaktadır. Elmas, en sert, en yüksek aşınma direnci olan malzemedir. Poli-kristal elmas, küçük elmas parçacıkların yüksek basınç ve sıcaklık altında sıkıştırılmasıyla üretilir. Poli-kristal elmas doğal elmas ile karşılaştırıldığında daha homojendir, daha yüksek mukavemete sahip, dayanıklı bir malzemedir ancak sertliği daha düşüktür.Bitiş kesiminden farklı olarak, kaba kesim en çok malzemeyi yüzeyden kaldırmak üzere yapılır. İş parçasının yüzey pürüzlülüğü, daha sonra gerçekleştirilecek yüzey işlemlerini etkilediği için, kaba kesimde de önemli bir parametredir. Ürünün yüzey pürüzlülüğü çok sayıda faktör tarafından belirlenir. Kesme parametreleri olarak kesme hızı, kesme derinliği, ilerleme hızı ve takım geometri parametresi olarak talaş açısı örnek verilebilir.Bu tezde, poli-kristal elmas takımlarla germanyumun kaba işlenmesi için en iyi kesim ve kesici takım parametreleri deneysel çalışmalar yardımıyla araştırılmıştır. Elmas Uçlu Torna Tezgahında, poli-kristal elmas uçlarla germanyuma kaba işleme uygulanmıştır ve optik yüzeylerin pürüzlülük değerleri Beyaz Işık İnterferometre cihazında ölçülmüştür. Yapılan deneyler ?Tam Faktör? ve ?Box-Behnken? deneysel çalışma metotlarıyla değerlendirilmiştir. Deneysel çalışma metotları farklı seviyelerde, kesme parametreleri olarak kesme hızı, kesme derinliği, ilerleme hızı ve takım geometri parametresi olarak talaş açısı dikkate alınarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Germanium is a brittle semi-metal, used for lenses and windows in Thermal Imaging Systems since it transmits infrared energy in the 2 µm - 12 µm wavelength range at peak. In this thesis study, polycrystalline diamond is used as cutting tool material to machine germanium. Diamond is the hardest, most abrasion-resistant material and polycrystalline diamond is produced by compacting small diamond particles under high pressure and temperature conditions, which results more homogeneous, improved strength and a durable material. However, slightly reduced hardness is obtained when compared with natural diamond.Different from finish cutting, rough cutting, performed before finishing, is used to remove most of the work-piece material. During rough cutting, surface roughness is still an important concern, since it affects the finishing operations. Roughness of the surface of product is affected by a number of factors such as cutting speed, depth of cut, feed rate as cutting parameters, and also rake angle as tool geometry parameter.In the thesis, the optimum cutting and tool geometry parameters are investigated by experimental studies for rough cutting of germanium with polycrystalline diamond tools. Single Point Diamond Turning Machine is used for rough cutting, and the roughness values of the optical surfaces are measured by White Light Interferometer. Experiments are designed by making use of ?Full Factorial? and ?Box-Behnken? design methods at different levels considering cutting parameters as cutting speed, depth of cut, feed rate and tool geometry parameter as rake angle.