Design and simulation of a vapor compression refrigeration cycle for a micro refrigerator
Bir mikro buzdolabı için buhar sıkıştırmalı soğutma döngüsünün tasarımı ve benzetimi
- Tez No: 268946
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜKNETTİN OSKAY, YRD. DOÇ. DR. H. TUBA OKUTUCU ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde, üretim teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde elektronik cihaz boyutlarının giderek küçülmesi soğutma problemini de beraberinde getirmiştir. Elektronik soğutma konusundaki temel zorluk alan sıkışıklığıdır. Minyatür soğutucuların kullanımı, soğutma problemine bir çözüm alternatifi olarak görünmektedir.Bu çalışmanın amacı mikro ölçekli, buhar sıkıştırmalı bir soğutma döngüsünün tasarımını ve bilgisayar ortamında benzetimini gerçekleştirmektir. Bu maksatla bir MATLAB kodu geliştirilmiştir. Soğutma döngüsünün dört ana bileşeni olan kondenser, evaporator, kompresör ve kılcal boru ayrı ayrı tasarlanmıştır. Döngünün başladığı noktayla neredeyse aynı noktada bitmesi sağlanmıştır.Soğuk oda sıcaklığı, ortam sıcaklığı, yoğuşma ve buharlaşma sıcaklıkları ile soğutma yükü önceden belirlenen parametrelerdir. Kondenseri soğutmak amacıyla bir fan kullanılmış; adiyabatik, izentropik bir kompresör seçilmiştir.Soğutucu akışkan olarak R-134A seçilmiş ve termofiziksel özellikleri okumak için basit bir interpolasyon kodu yazılmıştır.İlk tasarım, sabit entropili bir kompresör ile yapılmıştır. Karşılaştırma amaçlı olarak, politropik kompresörlü bir döngü de incelenmiştir. Benzer şekilde, evaporator için de iki farklı tasarım geliştirilmiş ve benzetimleri yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ikinci yasa analizi de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooling of electronic equipments has become an important issue as the advances in technology enabled the fabrication of very small devices. The main challenge in cooling is the space limitation. The use of miniature refrigerators seems to be a solution alternative for the cooling problem.The objective of this study is to design and simulate a vapor compression refrigeration cycle for a micro-scale refrigerator. A MATLAB code is developed for the simulations. The four components of the refrigerator, namely, the condenser, evaporator, compressor and the capillary tube are designed separately. The cycle is successfully completed nearly at the same point where it begins.The cold space temperature, ambient air temperature, condensation and evaporation temperatures, and the evaporator heat load are the predetermined parameters. A fan is used to cool the condenser, and the compressor is selected as isentropic.R-134A is selected as the refrigerant and a simple interpolation code is developed to obtain the thermophysical properties of R-134A.The original design is carried out with an isentropic compressor. For the purpose of comparison, a cycle with a polytropic compressor is also considered. Similarly, two alternative designs for the evaporator are developed and simulated. A second law analysis is performed at the end of the study.