A probabilistic schedule delay analysis in construction projects by using fuzzy logic incorporated with relative importance index (RII) method
İnşaat projelerinde bulanık mantık ile birlikte göreceli önem indeksi metodu beraberliğinde bir olasılıksal süre gecikmesi analizi
  1. Tez No: 268944
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNDÜZ, DOÇ. DR. YASEMİN NİELSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı, yüklenicilerin ihaleye teklif verme aşamasından önce, inşaat projelerindeki süresel gecikme ihtimalinin ölçülmesi için bulanık mantık ile birlikte göreceli önem indeksi metodu beraberliğinde bir karar destek aracı önerilmesidir. Ayrıntılı literatür taraması ve önde gelen bir Türk inşaat şirketi uzmanları ile yapılan görüşmeler ışığında birbirinden farklı seksen üç (83) adet süresel gecikme faktörü belirlenmiştir. Belirlenen faktörler, dokuz (9) grupta kategorize edilmiş ve Ishikawa (Balık Kılçığı) diyagramları kullanılarak görselleştirilmiştir. Bu gecikme faktörlerinin göreceli önem düzeyleri, göreceli önem indeksi metodu kullanılarak hesaplanmış, ve bu gecikme faktörleri ve grupları, göreceli önem düzeylerine göre sıralanmıştır. Gerçekçi bir süre kontenjanı belirlenebilmesi için, bulanık mantık teorisi kullanılarak ve inşaat projelerine has gecikme faktörleri göz önüne alınarak bir süresel gecikme ölçme modeli önerilmiştir. Bu ölçme modeli MATLAB Program Yazılımının Bulanık Mantık Araç Kutusu kullanılarak geliştirilmiştir. Önerilen metod, gerçek bir örnek durum incelemesinde test edilmiş ve gerekli girdilerin programa girilmesi neticesinde projenin süresel gecikme olasılığı hesaplanmıştır. Örnek durum incelemesi sonuçlarına gore, süresel gecikmelere neden olan en önemli farktörler ve gruplar belirlenmiş ve tartışılmıştır. Önerilen modelin sonuçları makul ve kabul edilebilir bulunmuş ve bu tezin amacına uygun ve yeterli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to propose a decision support tool for contractors before the bidding stage to quantify the probability of schedule delay in construction projects by using fuzzy logic incorporated with relative importance index (RII) method. Eighty three (83) different schedule delay factors were identified through detailed literature review and interview with experts from a leading Turkish construction company, then categorized into nine (9) groups and visualized by utilizing Ishikawa (Fish Bone) Diagrams. The relative importances of schedule delay factors were quantified by relative importance index (RII) method and the ranking of the factors and groups were demonstrated according to their importance level on schedule delay. A schedule delay assessment model was proposed by using Fuzzy Theory in order to determine a realistic time contingency by taking into account of delay factors characterized in construction projects. The assessment model was developed by using Fuzzy Logic Toolbox of the MATLAB Program Software. Proposed methodology was tested in a real case study and probability of schedule delay was evaluated by the assessment model after the required inputs were inserted to software. According to the case study results, the most contributing factors and groups (that need attention) to the probability of schedule delays were discussed. The assessment model results were found to be conceivably acceptable and adequate for the purpose of this thesis.