Financial statement as an idicator sensitivity analysis of the balance sheet
Bilanço üzerinde hassasiyet analizi
- Tez No: 26895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ŞIMGA MUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET BİLANÇO ÜZERİNDE HASSASİYET ANALİZİ Değişik ilgi grupları, firmalar hakkında çeşitli nedenlerle bilgi toplamaktadır. Bu bilgiler satın alma, borç verme veya etkili firma yönetimi konularında, çeşitli değerlendirme yöntemleri ile incelendikten sonra kullanılmaktadır. Birçok değerlendirme yöntemleri arasında, Finansal Analiz, çokça kullanılan ve en güvenilir yöntemlerden biridir. Finansal analiz, kendi bünyesinde çeşitli yöntemleri kapsamaktadır. Bu çalışmada, yeni bir metod olan Bilanço Üzerine Hassasiyet Analizleri tanıtılmıştır. Bu çalışma, değişik kullanıcılar arasında en çok firma yöneticileri tarafından şirketin finansal yapısı üzerinde hakimiyet kurmak amacı ile kullanılabilecektir. Çalışmada öncelikle değişik analiz teknikleri incelenmiş, daha sonra hassaiyet analizi tanıtılmış ve en son, gerçek bir firma bilançosu üzerinde uygulama yapılmıştır. Bu çallışma sırasında IMPEXBANK Ankara Şubesi müşterilerinden özkökler A.Ş. ve özçegaş A.Ş. periyodik ve düzgün muhasebe bilançolarının bulunması nedeni ile uygulama için seçilmiş ve hassiyet analizi bu iki kardeş firmanın konsolide bilançolarına uygulanmıştır. IVÇalışmanın sonucu olarak, * Firma performansı incelenmiş; * Firma performansını etkileyen bilanço kalemleri kalemleri bulunmuş; * Bir sonraki periyotta firma performansını iyileştirecek tavsiyeler analiz sonuçlarından yararlanılarak verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINANCIAL STATEMENT AS AN INDICATOR SENSITIVITY ANALYSIS OF THE BALANCE SHEET Different interest groups try to gather information about companies for various reasons. Several information types are evaluated and used for the purchasing decisions, for the lending decisions or simply for the efficient overall management of a firm. Among several evaluation tools, Financial Statement Analysis is one of the most widely used and reliable one. Financial Statement Analysis includes several methods. In this study, a new method, sensitivity analysis over the balance sheet is introduced. Within different interest groups, this study is mostly useful for a firm's management for building a control on the firm's financial structure. In the thesis, first, a summary of descriptions of the existing methods of firm evaluation is given. Then sensitivity analysis with the balance sheet and income statement items over the selected ratios is introduced. A model for sensitivity analysis is developed, and a company application is performed. ÖZKÖKLER A.Ş. and ÖZÇEGAŞ A.Ş., which are sister companies are selected for case study. The sensitivity analysis is applied to the consolidated financial statements of the above group of companies. IllÖZKÖKLER A.Ş. and ÖZÇEGAŞ A.Ş. are the customers of Impexbank Ankara Branch, and periodic and accurate data of these companies are available. During and as a result this study, * The performance of the firm is examined, * The sensitive items which affect the performance are investigated from the financial statements, * Recommendations for a following new period for better performance, using results of the sensitivity analysis, are given. IV