Linguistic aspects of translation evaluation
  1. Tez No: 26896
  2. Yazar: RAİKA ŞEYDA ÜLSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSU ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Dil bir iletişim aracıdır. Kültürler ve toplumlar arasındaki iletişim ancak dil ile sağlanabilir. Tüm toplumlar tüm dilleri“karşılıklı anlaşılabilirlik”ölçütleri çerçevesinde kullanamayacakları için çeviri bu global (fetişimin sağlanmasında önemli bir araç olmuştur. Bu nedenle kaynak ve erek metinlerin birbirleriyle olan yapısal ve anlamsal uyumları, erek metnin kaynak metinle oluşturacağı paralellik ve erek metnin anlatımsal yetkinliği, hem çevirmenlerin hem de dilbilimcilerin uğraş konuları olmuştur. Bu çalışma Dilbilim, Söylem Çözümlemesi ve Metin Dilbilim teorilerinin ışığı altında nesnel bir çeviri eleştirisi modeli geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu model kaynak ve erek metinlerin ayrımsal olarak çözümlendiği iki aşamadan oluşmaktadır : Dilbilimsel Betimleme ve Kullanımbilimsel betimleme. Bu betimlemelerin sonucunda elde edilen bulgulara göre erek metinler değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin sonucunda önerilen ölçütlerin ışığında nesnel bir - çeviri eleştirisinin yapılabileceği görüşü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This present study aims at developing a model for translation evaluation. Translation is governed extensively by rules-like every communication in that it is a form of interlingual communication.ln the translating process, the translator tries not only to transfer the linguistic system of the ST but also its stylistic system (ie. pragmatic, social, contextual dimensions) as well. In other words, every translation is an attempt to“synchronize”systems (syntactic, lexical and stylistic) governing performance in two different languages, ST and TL (Wilss 1982:15). In terms of translation evaluation, it is possible to adopt Wilss' idea of translation being a process of synchronizing SL and TL systems because the end result of any translation process is the formation of a parallel text in terms of meaning, form and style. The results obtained from the linguistic and pragmatic analyses of STs and TTs in line with the recent theories of Discourse Analysis and Text Linguistics have inticated that a more objective basis can be provided for translation evaluation talcing into micro and macro linguistic criteria