Bi-objective facility location problems in the presence of partial coverage
Kısmi kapsamanın olduğu durumda iki amaçlı yerleşim problemleri
- Tez No: 268956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, yerleşim problemleri için kısmi kapsamanın yanında kapsanmayantalep noktalarına verilen servisin de dikkate alındığı iki amaçlı bir modelönerilmiştir. Açılmış servis noktalarından belirli uzaklığa kadar olan talepnoktalarının tamamen kapsandığı, bu uzaklıktan sonra da kapsama derecesinindoğrusal olarak azaldığı varsayılmıştır. Birinci amaç, tam ve kısmi kapsamadeğerlerinin toplamını minimize etmektedir. İkinci amaç ise açılmış servis noktalarıve kapsanamayan talep noktaları arasındaki en büyük uzaklığı minimize etmektedir.Literatürdeki en bilinen iki Çok Amaçlı Genetik Algortima olan NSGA-II ve SPEAIImetotları probleme uygulanmıştır. Ayrıca bu iki metotun dezavantajları tespitedilmiş ve problemin çözümü için yeni bir genetik algoritma (mSPEA-II)önerilmiştir. mSPEA-II metodunda, SPEA-II'deki uygunluk (fitness) fonksiyonurevize edilmiş ve NSGA-II'nin kuboid uzaklık hesaplaması kullanılmıştır. mSPEAII'nunperformansı rassal olarak üretilmiş farklı büyüklükteki problemler üzerindetest edilmiştir. Sonuçlar NSGA-II ve SPEA-II'nun çözümleriyle karşılaştırılmış vemSPEA-II metodunun diğerlerinden daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we propose a bi-objective facility location model that considers bothpartial coverage and service to uncovered demands. In this model, it is assumed thatthe demand nodes within the predefined distance of opened facilities are fullycovered and after that distance the coverage level linearly decreases. The objectivesare the maximization of the sum of full and partial coverage the minimization of themaximum distance between uncovered demand nodes and their closest openedfacilities. We apply two existing Multi Objective Genetic Algorithms (MOGAs),NSGA-II and SPEA-II to the problem. We determine the drawbacks of theseMOGAs and develop a new MOGA called modified SPEA-II (mSPEA-II) to avoidthe drawbacks. In this method, the fitness function of SPEA-II is modified and thecrowding distance calculation of NSGA-II is used. The performance of mSPEA-II istested on randomly generated problems of different sizes. The results are comparedwith the solutions resulting from NSGA-II and SPEA-II. Our experiments show thatmSPEA-II outperforms both NSGA-II and SPEA-II.