Experimental and numerical analysis of compression on a forging press
Dövme presindeki basmanın deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 268966
  2. Yazar: GÖKHAN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dövme, doğrusal olmayan şekil değiştirmeleri içeren bir metal şekillendirme işlemidir. Sonlu elemanlar ve sonlu hacim yazılım programları bu işlemin benzetiminde kullanılırlar. Benzetimler için malzeme özellikleri gereklidir. Ancak malzemelerin bazı yüksek sıcaklıklardaki gerilim-gerinim ilişkileri ilgili yazılım programlarının malzeme kütüphanelerinde mevcut değildir. Bu çalışmada, 1000 tonluk bir dövme presinde Cook ve Larke basit basma deneyinin uygulanması ile AISI 1045 çeliği için gerilim-gerinim eğrileri elde edilmiştir. Gerilim-gerinim eğrileri ticari bir sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak da belirlenmiştir. Deneysel sonuçların, sayısal sonuçlar ile uyumlu oldukları gözlenmiştir. Cook ve Larke basit basma deneyini gerçekleştirmek için modüler bir kalıp seti hazırlanmıştır. Veri alma sistemine sahip dövme presinin, gerilim-gerinim eğrilerini elde etmek için bir malzeme test cihazı gibi kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forging is a metal forming process which involves non-linear deformations. Finite element and finite volume software programs are commonly used to simulate the process. In these simulations, material properties are required. However, stress-strain relations of the materials at some elevated temperatures are not available in the material libraries of the related software programs. In this study, the stress-strain curves have been obtained by applying the Cook and Larke Simple Compression Test to AISI 1045 steel at several temperatures on a forging press with a capacity of 1000 tons. The stress-strain curves have also been determined by simulating the processes in a commercial finite element software. It is observed that experimental results are consistent with the numerical ones. A modular die set has been designed and manufactured to conduct the Cook and Larke Simple Compression Test. It has been shown that the forging press with data acquisition system can be used as a material testing equipment to obtain stress-strain curves.