Analysis of earthquake loading, wind loading and ice loading effects on guyed masts
Lenteli kulelerin deprem, rüzgar ve buz yükü etkisi altındaki analizi
  1. Tez No: 268967
  2. Yazar: ÖZGÜR YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Lenteli kuleler, telekomünikasyon sektöründe yaygınlıkla kullanılan özel tipte yapılardır. Geçmişte bu tip yapıların sismik tasarımı için dizayn standartlarında hiçbir yönerge bulunmuyordu. Fakat, ANSI/TIA-EIA standardının en son yayımlanan ?G? revizyonunda, lenteli kulelerin sismik tasarımına ilişkin kapsamlı bir bölüm bulunmaktadır. Ancak bu tip yapıların tasarımında halen en çok tercih edilen yaklaşım, sismik yüklerden gelen etkileri göz ardı edip, sadece rüzgar ve buz yükleri analizlerinden elde edilen içsel kuvvetlerin kullanılmasıdır.Bu çalışmada, öncelikle ticari SAP2000 ve PLS-TOWER programlarının yeterliliği ve doğruluğu test edilmiş, daha sonra Türkiye'de tasarlanmış 30m, 60m ve 100m boylarındaki lenteli kulelerin sonlu elemanlar modelleri SAP2000 ve PLS-TOWER programları kullanılarak deprem, rüzgar ve buz yükleri etkisi altında analiz edilmiştir. Lenteli kulelerin tasarımında dünya genelinde en çok kullanılan standart ANSI/TIA-EIA 222-G ?Çelik anten kulelerinin ve destek yapılarının tasarım standardı?dır. Bu sebeple, bu çalışmada bu standardın ilgili bölümleri takip edilmiştir. Bu çalışmada ticari SAP2000 ve PLS-TOWER programlarının doğruluğunun test edilmesi ve sismik etkilerin lenteli kuleler üzerindeki etkilerinin araştırılması ve ayrıca lenteli kulelerin rüzgar buz ve deprem yükleri etkisi altındaki davranışlarının daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Guyed masts are special type of structures that are widely used in the telecommunication industry. In the past, there was no guideline for seismic design of these types of structures in the corresponding design codes. On the other hand, in the latest ?G? revision of the ANSI/TIA-EIA code there is a comprehensive design criterion for the seismic design of the guyed masts. However, during the design process of these structures the most common approach is to ignore the effect of seismic loading and use only the internal forces developed from the wind load and ice load analysis.In this study firstly the efficiency and accuracy of the commercial SAP2000 and PLS-TOWER software were investigated, then finite element models of three guyed masts that had been designed in Turkey with the heights 30m, 60m and 100m in the SAP2000 and PLS-TOWER software were analyzed under the effect of earthquake, wind and ice loadings. The most common design code recognized all over the world used for the design of the guyed masts is ANSI/TIA-EIA 222-G ?Structural Standards for Steel Antenna Towers and Supporting Structures?. Thus, the corresponding sections of this code were followed during the study. The main objective of this research is to check the correctness of commercial SAP2000 and PLS-TOWER software and to investigate the effect of seismic actions on the guyed masts and also to gain a better understanding of the behavior of guyed masts under the effects of the wind, ice and earthquake loadings.