Smart products: Technological applications vs user expectations
Akıllı ürünler: Teknolojik uygulamalar-Kullanıcı beklentileri
- Tez No: 268968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma akıllı ürünlerdeki teknolojik trendleri ele almakta ve kullanıcı beklentilerine ilişkin uyumluluklarını incelemektedir. Bilgisayar teknolojilerinde süregelen gelişmeler ürün kavramını tamamen değiştirmiş, mikroçip sensor ve yazılım gibi donatılarla zenginleştirilen sıradan gündelik objeler, çevresini ve etrafındaki kullanıcıları algılayabilen, içinde bulunduğu duruma yönelik bir şekilde düşünüp, bu duruma uygun olarak hareket edebilen akıllı ürünlere dönüşmüştür. Dağıtık ve dingin bilişim anlayışlarından beslenen bu yeni yaklaşım sonucu günlük yaşam alanlarına yayılan akıllı ürünler, masaüstü bilgisayar anlayışının sağlayabildiği sınırlı kaynaklara yetinmektense kullanıcı beklentilerini en iyi şekilde karşılamayı hedef edinmiş ve ürün - kullanıcı arasındaki iletişim ve işbirliğini geliştirmeyi amaçlamışlardır. Bilgisayar destekli bu ürünler, algılama, karar verebilme ve uygulama mekanizmaları ile ileri etkileşim kabiliyetleri doğrultusunda kullanıcı ihtiyaçlarını daha iyi yorumlayabilen ve kullanıcı duyularının çoğunluğuna hitap edebilen, dikkat yoğunluğu gerektirmeyen basitleştirilmiş arayüz biçimleri ortaya koymuştur.Çalışma süresince, ilk olarak akıllı ürünlere yönelik araştırmalar taranmış bu ve alandaki teknolojik gelişmeler saptanmıştır. Ardından elde edilen içeriğin kullanıcı beklentileriyle ne derece örtüştüğünü belirleyebilmek amacıyla amprik bir çalışma yürütülmüştür.Çalışma sonucu akıllı ürünlere yönelik kullanıcı beklentileri belirlenmiş ve bulgular teknolojik trendler doğrultusunda analiz edilerek literatür çalışmasındaki sonuçlar ile olan bağlantısı sorgulanmıştır. Çalışma, ürün tasarımında teknolojik trendleri bir veri tabanı olarak görmekte, kullanıcı beklentilerini de tasarımı yönlendirebilecek nitelikte bulgu olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the technological trends in smart products, and analyzes their conformity to the user expectations. The advances in computation technologies have totally revolutionized the product concept, and with the integration of microchips, software and sensors into the classical everyday objects, smart products, able to sense the context, reason about the sensed data and act according to the situation, have emerged. This new way of computing basing on the ubiquitous and calm computing visions, has distributed the digital information into the surrounding environment, and once freed from the limited resources provided by the classical desktop based computing, attempted to enhance user product communication and collaboration in everyday environments. Via their sensing - decision making - acting process and advanced interaction capabilities, smart products have gained the ability to better interpret user needs and intuitively communicate with users through simplified interfaces involving the majority of the senses without even disturbing or overburdening their users. The study first, throughout a literature review, examines these improvements in computation technologies and determines the trends related to smart products. An empirical research is then conducted to find out to what extend user expectations from smart products overlap with the ongoing researches in this area.The findings including users? conception about smartness and expectations from different types of smart products are analyzed regarding to the technological trends to deduce the coherence between literature?s orientation and user preferences. The study considered the technological trends as a database and takes the user expectations as the design motivation.