Investigation of waterhammer problems in the penstocks of small hydropower plants
Küçük hidroelektrik santrallerin cebri borularında su darbesi problemlerinin araştırılması
- Tez No: 268969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Su darbesi genellikle hidroelektrik santrallerin, su dağıtım şebekelerinin ve sıvı boru hattı sistemlerinin kapalı iletim hatlarında oluşan, zamana bağlı olarak değişen bir hidrolik problemdir. Yetersiz işletme koşullarından ya da sistemdeki bir arızadan dolayı boru hattı büyük zararla ve bazı durumlarda can kaybıyla sonuçlanabilecek şekilde çökebilir ya da patlayabilir. Bu tezde küçük hidroelektrik santrallerin cebri borularındaki zamana bağlı değişen akış durumları araştırılmıştır. Çalışmada, zamana bağlı değişen akışın doğrusal olmayan diferansiyel denklemlerini çözmek için karakteristikler metodunu kullanan HAMMER adlı bir bilgisayar programı kullanılmıştır. İki adet örnek çalışmada yük atma, yük alma ve ani yük atma gibi çeşitli işletme koşulları çalışılmıştır. Basınç ve türbin hızı artışını etkileyen değişkenler ve durumlar araştırılmıştır. Hesaplanan ve mevcut olan ölçüm değerleri çok yakın bulunmuştur. Ayrıca, Francis ve Pelton türbinlerinin su darbesi tepkilerinin farklılıkları ortaya çıkarılmıştır. Son olarak, küçük hidroelektrik santrallerdeki zararlı su darbesi etkilerini azaltan ya da ortadan kaldıran özel koruyucu önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Waterhammer is an unsteady hydraulic problem which is commonly found in closed conduits of hydropower plants, water distribution networks and liquid pipeline systems. Due to either a malfunction of the system or inadequate operation conditions, pipeline may collapse or burst erratically resulting in substantial damages, and human losses in some cases. In this thesis, time dependent flow situations in the penstocks of small hydropower plants are investigated. A software, HAMMER, that utilizes method of characteristics for solving nonlinear differential equations of transient flow is used in the study. In two case studies, various operation conditions such as load rejection, load acceptance and instant load rejection are studied. The parameters and situations affecting pressure and turbine speed rises are investigated. Computed and available measured values are found to be very close. Also, differences between waterhammer responses of the Francis and Pelton turbines are revealed. Finally, specific protective measures are suggested to either diminish and/or avoid the harmful effects of waterhammer problems in small hydropower plants.