The influence of sound properties on the semantic associations of product sounds
Ses özelliklerini ürün seslerininn yol açtığı semantik çağrışımlara etkisi
  1. Tez No: 268983
  2. Yazar: JULİETTE CLAİRE VERVİERS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZCAN, YRD. DOÇ. DR. OWAİN F. PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, sahip oldukları sesler aracılığıyla önceden belirlenen ürün ifadelerini ortayaçıkartmak üzere, sese ait özelliklerin ürünlere ait ses deneyimini nasıl etkileyeceğinianlamaya yöneliktir. Buna bağlı olarak, dört ayrı çalı?ma gerçekle?tirilmi?tir. ?lk iki çalı?ma,biri temsili bir diğeri ise soyut görsel uyarıcıları kullananarak, insanların sesi nasıldeneyimlediklerine ve bu seslerin ne tür anlambilimsel (semantik) çağrı?ımlar yaptıklarınadair bir liste meydana getirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen liste, her biri farklı semanticbir çağrı?ıma yönelik tanımı içeren 25 ayrı kategoriden olu?maktadır. Zihin haritalarıkullanılarak gerçekle?tirilen üçüncü çalı?ma, bu kategorilerde yer alan hangi sesözelliklerinin daha önemli olduğunu anlamak ve kategorileri daha iyi tanımlayabilmeyiamaçlamaktadır. Bulunan en önemli ses özellikleri tizlik ve gürültü seviyesidir. Semantikçağrı?ımlar grafik üzerinde biri ?ho?a giden/gitmeyen? bir diğeri ise ?sakin/aktif? olaraketiketlenmi? akslara yerle?tirilerek değerlendirildiler. Bunun sonucunda bulunan ürünseslerini tanımlamak üzere kullanılabilecek olan en uygun sıfatlar: etkinle?tirilmi?; kızgın;sıkıcı; sakin; kaotik; ne?eli; tuhaf; enerjik; ho?a giden; rahat; güvenilir; ve ho?a gitmeyendir.Dördüncü çalı?mada, altı elektronik ev e?yasına ait sesler tizlik, gürültü seviyesi, vetizlik/gürültü seviyelerine bağlı olarak farklı ayarlar yapılarak deği?tirildi. Ardından, 30katılımcı tarafından 12 sıfata göre değerlendirildiler. Sonuçlara göre, fazla tiz sesinürünlerde ho?a gitmeyen ve etkinle?tirilmi? ifadeye yol açtığı, tizliği azaltmanın iseürünlerde daha ho?a giden ve sakin ifadeye yol açtığı tespit edildi. Bu sonuçlar, ürünlerinverdikleri sesler aracılığıyla belli ifadeler yaratmak üzere tasarlanabilmeleri için sesözelliklerinin ayarlanmasının mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
To be able to design product sounds that elicit a predetermined expression a study wasperformed to find how sound properties influence the experience of their expression. Twoexplorative studies using figurative against abstract visual stimuli were performed tocreate insight in how people experience sounds and to create a list of usable semanticassociations. This list was ordered in 25 expression categories each under one descriptivesemantic association. A third study using mind mapping was conducted to examine whatsound properties were considered as influences on a few of these categories and tooptimize the categorization. The sound properties that were considered as most influentialwere sharpness and noisiness. The final descriptive semantic associations were placedon a scale with the axes unpleasant-pleasant and calm-active. From these the followingwere considered to be most usable: activated, angry, boring, calm, chaotic, cheerful, eerie,energetic, pleasant, relaxed, trustworthy and unpleasant. In a fourth study the sounds ofsix domestic appliances were chosen and adjusted for sharpness, noisiness and theircombination. They were evaluated for their valued expression on the 12 semanticassociations by 30 participants. The results showed that increased sharpness elicited amore unpleasant and activated expression and decreased sharpness elicited a morepleasant and calm expression. This indicates that a general influence of sound propertiescan be established to design sounds for expression.