Asymmetric synthesis of 1,4-diamine based chiral ligand and organocatalyst and their applications
1,4-diamin bazlı kiral ligand ve organokatalizörlerin asimetrik sentezleri ve uyguamaları
  1. Tez No: 269023
  2. Yazar: OYTUN ORTAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Trans-9,10-dihydro-9,10-ethanoantrasen temelli özgün 1,4-kiral diamine ligandlar sentezlenmiştir. Sentez planı çeşitli basamaklardan oluşmaktadır, öncelikli olarak dimetil fumarat ve antrasen bileşiklerinin Diels-Alder tepkimesi sonucu elde edilen ürünün LiAlH4 ile indirgenmesi, ardından oluşan diol yapının mesil ve triflat birimleri ile SN2 tepkimesi sonucu daha iyi reaktivitelere sahip dimesil esteri ve ditriflat esteri elde edilmiştir. Elde edilen bu esterler ise beş tane katalizörün 27, 29, 30, 33 ve 38 sentezinde kullanılmıştır. Elde edilen ilk dört katalizör 27, 29, 30 ve 33 geçiş metalleri kullanılarak asimetrik hidrojen transferinde kullanılmıştır, diger katalizör 38 ise aseton ve p-nitrobenzaldehit bileşiklerinin aldol tepkimelerinde organokatalizör olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Novel 1,4-chiral diamine ligand possessing a trans-9,10-dihydro-9,10-ethanoanthracene backbone was synthesized. The synthetic plan involves first LiAlH4 reduction of the Diels-Alder adduct obtained by reaction of dimenthyl fumarate and anthracene, which is followed by reacting the corresponding alcohol and subsequent attachment of mesylate and triflate units to get good leaving groups which are available substances for introducing nitrogen units via SN2 type reactions. Consequently, by using dimesyl ester and ditriflate esters five catalysts 27, 29, 30, 33 and 38 were synthesized. The first four catalysts 27, 29, 30 and 33 were used in transfer hydrogenation reactions with transition metal whereas catalyst 38 used as an organocatalyst in direct aldol reaction between acetone and p-nitrobenzaldehyde.